Michael Douglas jako król kiczu i fikcji - Władzio Valentino Liberace

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2013 01:47
Zdaniem krytyków to najważniejsza premiera tego tygodnia. "Wielki Liberace" - opowieść o związku pianisty-showmana i nastoletniego chłopca z prowincji, ze znakomitymi kreacjami Douglasa i Matta Damona, już w polskich kinach.
Audio
  • Na co warto wybrać się do kina? (Magazyn bardzo filmowy/ Jedynka)
Michael Douglas w roli Valentino Liberace. Kadr z filmu Wielki Liberace. Dystrybucja w Polsce Gutek Film.
Michael Douglas w roli Valentino Liberace. Kadr z filmu "Wielki Liberace". Dystrybucja w Polsce Gutek Film.Foto: mat. prasowe

Świat znał go jako Valentino Liberace - bajecznie bogatego, niewiarygodnie utalentowanego i kochanego przez publiczność pianistę-celebrytę. Syn Polki i Włocha Władzio Valentino Liberace zasłynął bajecznymi kostiumami, świecami, które podczas występu zawsze musiały stać na fortepianie, zamiłowaniem do biżuterii. Nazywano go "królem kiczu", ale niewątpliwie jednocześnie był jednym z największych showmanów świata, co potwierdza widoczna u takich gwiazd jak Elton John inspiracja stylem Liberace.

Odwiedź kanał kulturalny Polskiego Radia na YouTube >>>

Matt
Matt Damon i Michael Douglas mat. prasowe

– Był znakomitym muzykiem, świetnie grał klasykę, ale zorientował się, że zmieniając klasyczne wersje pewnych utworów, sprawia się, że stają się one ciekawsze dla publiczności. Był pierwszą osobą, która podczas występu pianistycznego w telewizji patrzyła prosto w kamerę, by widownia poczuła się jakby była z nim w pomieszczeniu – mówi Michael Douglas, odtwórca roli kultowego pianisty.

Jednak jego prywatne życie odbiegało od wszystkiego, co wiedziały o nim miliony fanów. Film "Wielki Liberace" Stevena Soderbergha to prawdziwa historia oparta na autobiografii kochanka Liberace Scotta Thorsona.

Aktor podkreśla, że Liberace miał bardzo pozytywny i ciepły sposób bycia. Nie lubił konfliktów. – Był bardzo gościnny, zabawny, hojny. Oddzielał występy od swojego życia prywatnego. Zaciekle udawał, że nie jest gejem. Tak jak wielu mężczyzn, którzy lubią młode blondynki, on lubił młodych blondynów – komentuje Douglas.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Czy potencjał, jaki dał główny bohater, został dobrze wykorzystany w obrazie? – Ten film pokazuje to, w czym Soderbergh jest mistrzem. Pod względem reżyserii i zdjęć to, moim zdaniem, mistrzostwo prostoty, w której tkwi genialność i wyrafinowanie – mówi Błażej Hrapkowicz. Jak dodaje krytyk, znakomity popis swych umiejętności dał w filmie Michael Douglas.

W tonacji kina >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl


Na ekrany kin wchodzą w tym tygodniu również filmy: "Stalingrad", "Kobieta w klatce", "Call girl", "Ostatnie piętro" i zrekonstruowany cyfrowo przedwojenny film "Zew Morza". W audycji  między innymi wywiad z Michaelem Douglasem, odtwórcą roli kultowego amerykańskiego pianisty showmana o polsko-włoskich korzeniach, Władzia Valentino Liberace. Posłuchaj całej audycji!
"Magazyn bardzo filmowy" poprowadziła Joanna Sławińska . W studiu Jedynki gościli krytyk filmowy Błażej Hrapkowicz i Łukasz Muszyński (Filmweb).
sm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wenus w futrze" - prezent Polańskiego dla żony

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2013 02:28
W filmie "Wenus w futrze" Romana Polańskiego główna bohaterka przechodzi metamorfozę. Najpierw prosi, potem dręczy, uwodzi, dominuje i upokarza. Czy tak wygląda relacja pomiędzy kobietą i mężczyzną, czy jest to żart reżysera?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seriale lustrem naszych czasów. Od Dextera do Żywych Trupów

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2013 14:30
Seriale telewizyjne, głównie amerykańskie, które cieszą się największą popularnością, przeszły prawdziwą ewolucję. Obecnie produkcje telewizyjne bywają bardziej ambitne, dopracowane i odważniejsze niż kinowe, a często mają dużo większy budżet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Piękna i młoda", czyli kusząca pikanteria z nutką perwersji

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2013 03:52
Ten weekend zapowiada się smakowicie w kontekście filmów, które właśnie wchodzą do kin. Poza obsypanym nagrodami obrazem "Płynące wieżowce", można będzie zobaczyć m.in. najnowszy film Francoisa Ozona pt. "Piękna i młoda".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Film "Kiedy będę ptakiem". Z miłości do plemiona Kajan

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2013 11:25
- Zakochałam się w kulturze kajańskiej. W dziewczynie pochodzącej z plemienia, które słynie z tego, że ich kobiety noszą na szyjach obręcze - powiedziała w radiowej Jedynce Monika Pawluczuk, reżyserka dokumentu "Kiedy będę ptakiem”.
rozwiń zwiń