Gdy zmieniają się granice marzeń i nadziei. Życie z rakiem

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2014 04:17
Rak zmienia wszystko w życiu człowieka - dla niektórych jest wyzwaniem, dla innych źródłem strachu. Jak choroba wpływa na życie rodziny? Jak w trudnym dla chorego okresie można się wspierać?
Audio
  • Jak zmienia się dynamika życia w rodzinie, kiedy jedna z osób zachoruje na raka? (Problem z głowy/ Jedynka)
Gdy zmieniają się granice marzeń i nadziei. Życie z rakiem
Foto: Glow Images/East News

"Jestem po trzech nowotworach złośliwych: ziarnicy złośliwej, nowotworze tarczycy i złośliwym nowotworze płuc. Mam 33 lata. Nowotwór wnosi w życie niepewność i poczucie strachu, ale też daje kopa i uczy brać z życia pełnymi garściami. Największy plus - zostałem megaoptymistą" - pisze w SMS-ie do Jedynki Łukasz.

Jak można pomóc chorym na raka? Gdy dowiadujemy się o czyjejś chorobie wiele osób chce pomóc, odzywa się i wspiera chorego. Można być dla kogoś oparciem na wiele sposobów. Pomagając w opiece nad dziećmi, opiekując się chorymi, wspierając ich w życiu codziennym. - Gdy zachorowałam, niezbyt dużo znajomych było mną zainteresowanych. Wtedy nauczyłam się, że naprawdę prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie - mówi chora na nowotwór.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>
Bożena Winch, psychoonkolog opowiada, że choroba na raka nie musi być więzieniem. Może być nowym doświadczeniem, okolicznością, która sprawi, że spojrzymy na naszą rodzinę i świat w inny sposób. - To również granica planów, marzeń, nadziei oraz optymizmu, przynajmniej na początku. W naszym przekazie najbardziej znane jest zdanie, że nowotwór to wyrok - mówi lekarz.
Psychoonkolog tłumaczy, że dla wielu rodzin rak to więzienie, ograniczenie i strach, ale nie musi tak być. - Na początku badam, czym dla pacjentów jest choroba w odniesieniu do ich doświadczeń oraz jak rodzina radzi sobie z trudnością. O chorobie nowotworowej myślę jak o przeszkodzie do pokonania, problemie, który trzeba rozwiązać - mówi Bożena Winch. Jak dodaje, ta sytuacja otwiera nowe przestrzenie.
W przypadku raka wszystko zależy od życiowych doświadczeń pacjenta. Jak tłumaczy lekarz, dla niektórych osób choroba nie jest wyzwaniem, a źródłem strachu. - Dla nich to zachęta do ucieczki w myśli, że się nie uda. Poza postępem medycyny i czasem wykrycia choroby, ogromne znaczenie ma nastawienie pacjenta i rodziny do leczenia - opowiada psychoonkolog.

/
fot. Glowimages/ East News

Jak zmienia się dynamika życia w rodzinie, kiedy jedna z osób zachoruje na raka? Co choroba nowotworowa odbiera rodzinie? Kto i co w nowej rzeczywistości jest najważniejsze? Jak ułożyć sobie codzienne życie? Jakie są potrzeby osoby chorującej i reszty domowników? Posłuchaj całej audycji!
W programie gościła Bożena Winch, psychoonkolog. O tym, czego potrzebuje chorujący opowiedziały osoby po przeszczepie szpiku, które wzięły udział w akcji Szpik na Szczyt, zorganizowanej przez Fundację przeciwko leukemii. Patronem wyprawy była radiowa Jedynka.
Szpik na Szczyt >>> czytaj więcej <<<
Program "Problem z głowy" poprowadziła Nina Karczmarewicz.
sm/ag

Komentarze1
aby dodać komentarz
zima2014-02-08 10:21 Zgłoś
Postęp medycyny w dziedzinie onkologii jest ogromny, i on się nie zakończył, tylko trwa. Codziennie wiemy coraz więcej i coraz lepiej umiemy sobie z tym radzić. Trzeba to zawsze podkreślać.

Czytaj także

Lekarze apelują: bądźmy niepokornymi pacjentami!

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2014 08:44
13 milionów - tyle co roku na świecie wykrywanych jest nowotworów złośliwych. W Polsce co roku na raka umiera ponad 92 tysiące ludzi. Dziś Światowy Dzień Walki z Rakiem. Lekarze zwracają uwagę, że najbardziej skuteczną bronią walki z rakiem jest profilaktyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziennikarz Polskiego Radia wyróżniony. Przez onkologów

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 17:33
Rafał Motriuk otrzymał wyróżnienie w konkursie dla dziennikarzy "rozwijających społeczną świadomość na temat raka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Problemy dziecięcej onkologii. "Dwa podpisy mogłyby wiele zmienić"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 22:13
Rak Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem lekarze onkolodzy rozmawiali o problemy onkologii dziecięcej. Dlaczego wraz z wysokim poziomem wiedzy i doświadczenia polskich specjalistów występują przeszkody prawne i administracyjne?
rozwiń zwiń