Galileo Galilei - geniusz bez szkoły

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 10:00
Był jednym z najbardziej błyskotliwych umysłów swej epoki. Swoimi odkryciami mógłby obdzielić kilku uczonych. W radiowej Jedynce przypomnieliśmy postać Galileusza - wielkiego włoskiego astronoma, fizyka i matematyka.
Audio
  • Prof. Jarosław Włodarczyk, historyk astronomii, o Galileuszu (Naukowy zawrót głowy, 15.02.2014/Jedynka)
Portret Galileo Galilei
Portret Galileo GalileiFoto: Wikipedia/domena publiczna

15 lutego minęła 450. rocznica urodzin Galileusza. Jego zasługą jest nie tylko odkrycie kraterów  na Księżycu, plam na Słońcu czy czterech największych naturalnych satelitów Jowisza. Dzięki udoskonalonemu przez siebie teleskopowi obserwował układ słoneczny, znajdując kolejne potwierdzenia dla heliocentrycznej teorii Kopernika. Zapłacił za to aresztem domowym, w którym spędził ostatnie dziewięć lat swojego życia.

Miał być niepokorny, zażarty w sporach, nieustępliwy. - Był trudnym człowiekiem. Taką łatkę przyszyto mu już podczas studiów w Pizie. Był trudnym rozmówcą i potrafił zapędzić wykładowcę w kozi róg - mówi gość Jedynki, prof. Jarosław Włodarczyk, historyk astronomii.

Galileusz nie skończył studiów, był samoukiem. Świat otwierał się jednak wówczas na nowe idee. Galileusz, rówieśnik Szekspira, kładł podwaliny pod rewolucje naukową XVII wieku i zrobił sporą karierę naukową. Był również znany w kręgach książęcych.

Ważną datą w jego życiu był rok 1609. Właśnie wówczas skonstruował teleskop lepszy niż jakikolwiek istniejący wcześniej. - Średnica soczewek była bardzo mała. Wystarczyła jednak, aby dokonać przełomowych odkryć - mówi prof. Włodarczyk. Udowodnił, że nie tylko Ziemia ma swojego satelitę, co w zasadzie obaliło fizykę Arystotelesa, bo pokazało, że w kosmosie istnieją inne ośrodki ruchu, nie tylko Ziemia.

Galileusz stworzył też innowacyjne urządzenia, na przykład długopis czy maszynę do zbierania owoców. Więcej ciekawostek w audycji z cyklu "Naukowy zawrót głowy", którą przygotowała i poprowadziła Katarzyna Kobylecka.

(ew, pg)

Zobacz więcej na temat: Galileo Galilei HISTORIA NAUKA

Czytaj także

Jan Heweliusz – książę astronomii z Gdańska

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2016 06:03
Mniej znany od Kopernika, ale nie mniej zasłużony dla rozwoju astronomii: gdański astronom Jan Heweliusz jest twórcą naukowej wiedzy o Księżycu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odkrycie polonu zmieniło świat. Maria Skłodowska-Curie prekursorką radioterapii

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2021 05:50
- Wszystko, czym dysponowali w tym laboratorium było naprawdę nędzne, a jednak to tu robione były badania, które doprowadziły do odkrycia i wydzielenia polonu i radu - powiedział prof. Marcel Guillot, współpracownik Marii Skłodowskiej-Curie.
rozwiń zwiń