X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Galileo Galilei - geniusz bez szkoły

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 10:00
Był jednym z najbardziej błyskotliwych umysłów swej epoki. Swoimi odkryciami mógłby obdzielić kilku uczonych. W radiowej Jedynce przypomnieliśmy postać Galileusza - wielkiego włoskiego astronoma, fizyka i matematyka.
Audio
  • Prof. Jarosław Włodarczyk, historyk astronomii, o Galileuszu (Naukowy zawrót głowy, 15.02.2014/Jedynka)
Portret Galileo Galilei
Portret Galileo GalileiFoto: Wikipedia/domena publiczna

15 lutego minęła 450. rocznica urodzin Galileusza. Jego zasługą jest nie tylko odkrycie kraterów  na Księżycu, plam na Słońcu czy czterech największych naturalnych satelitów Jowisza. Dzięki udoskonalonemu przez siebie teleskopowi obserwował układ słoneczny, znajdując kolejne potwierdzenia dla heliocentrycznej teorii Kopernika. Zapłacił za to aresztem domowym, w którym spędził ostatnie dziewięć lat swojego życia.

Miał być niepokorny, zażarty w sporach, nieustępliwy. - Był trudnym człowiekiem. Taką łatkę przyszyto mu już podczas studiów w Pizie. Był trudnym rozmówcą i potrafił zapędzić wykładowcę w kozi róg - mówi gość Jedynki, prof. Jarosław Włodarczyk, historyk astronomii.

Galileusz nie skończył studiów, był samoukiem. Świat otwierał się jednak wówczas na nowe idee. Galileusz, rówieśnik Szekspira, kładł podwaliny pod rewolucje naukową XVII wieku i zrobił sporą karierę naukową. Był również znany w kręgach książęcych.

Ważną datą w jego życiu był rok 1609. Właśnie wówczas skonstruował teleskop lepszy niż jakikolwiek istniejący wcześniej. - Średnica soczewek była bardzo mała. Wystarczyła jednak, aby dokonać przełomowych odkryć - mówi prof. Włodarczyk. Udowodnił, że nie tylko Ziemia ma swojego satelitę, co w zasadzie obaliło fizykę Arystotelesa, bo pokazało, że w kosmosie istnieją inne ośrodki ruchu, nie tylko Ziemia.

Galileusz stworzył też innowacyjne urządzenia, na przykład długopis czy maszynę do zbierania owoców. Więcej ciekawostek w audycji z cyklu "Naukowy zawrót głowy", którą przygotowała i poprowadziła Katarzyna Kobylecka.

(ew, pg)

Zobacz więcej na temat: Galileo Galilei HISTORIA NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Heweliusz – książę astronomii z Gdańska

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2016 06:03
Mniej znany od Kopernika, ale nie mniej zasłużony dla rozwoju astronomii: gdański astronom Jan Heweliusz jest twórcą naukowej wiedzy o Księżycu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Skłodowska-Curie - pierwsza kobieta z Noblem

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 06:14
- Wszystko, czym dysponowali w tym laboratorium było naprawdę nędzne, a jednak to tu robione były badania, które doprowadziły do odkrycia i wydzielenia polonu i radu - powiedział prof. Marcel Guillot, współpracownik Marii Skłodowskiej-Curie.
rozwiń zwiń