To kobiety ubrały świat! Najstarszym zawodem świata jest… prządka

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 21:00
- Przełomowym wynalazkiem był sznurek - o tajnikach tkactwa najstarszych kultur basenu Morza Śródziemnego opowiada w radiowej Jedynce archeolog dr Agata Ulanowska.
Audio
  • Archeolog, dr Agata Ulanowska o tajnikach tkactwa najstarszych kultur basenu Morza Śródziemnego (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
To kobiety ubrały świat Najstarszym zawodem świata jest prządka
Foto: East News/Glow Images

Tkactwo to jedno z najstarszych rzemiosł uprawianych przez człowieka. Jego początki sięgają neolitu, a zatem młodszej epoki kamienia, która na Bliskim Wschodzie rozpoczęła się już około X tysiąclecia p.n.e.

- Najstarsze ślady tkactwa możemy identyfikować na podstawie zachowanych tkanin, ale te niestety bardzo szybko się niszczą. Zachowały się w Anatolii, na terenie Izraela, trochę w Egipcie - mówi dr Agata Ulanowska z Instytutu Archeologii UW. Całe szczęście są też inne sposoby prześledzenia historii tkactwa. - Wśród zachowanych zabytków więcej mamy narzędzi do produkcji tkanin. Na północy Europy o istnieniu tkactwa świadczą ciężarki tkackie, którymi obciążano krosna - wyjaśnia archeolog. - Chociaż nie ma tam starych tkanin, to ciężarki świadczą, że umiejętność tkania była znana i to w zaawansowanej formie.

NAUKA - serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Same początki produkcji włókienniczej są jednak starsze niż neolit i sięgają paleolitu. - Przełomowym wynalazkiem był sznurek, który może pomagać w tworzeniu przepasek i  biżuterii, ale także wiązania rzeczy ze sobą czy ich transportu - mówi dr Ulatowska. - Znany był już w starszej epoce kamienia - dodaje.

Rośliny, które służyły do wyrobu włókien, są bardzo rozpowszechnione. To przede wszystkim len, konopie i… pokrzywa. - Pokrzywa jest najłatwiej dostępnym źródłem przędziwa - mówi dr Ulatowska. - Rośliny trzeba najpierw zmiękczyć. Prawdopodobnie kiedyś korzystano z roślin, które przeszły zimę i dlatego były naturalnie miękkie. Potem ludzie nauczyli się procesu uzyskiwania włókien, czesania itp. 
Wełna to kolejny ważny surowiec włókienniczy. Jest łatwiejsza w obróbce niż włókna roślinne, ale pojawiła się dużo później. Jej użycie pojawiło się wraz z udomowieniem owiec - pod koniec neolitu i na początku epoki brązu.
Więcej informacji w audycji z cyklu "Naukowy zawrót głowy", którą przygotowała i poprowadziła Katarzyna Kobylecka.

(ew/asz)

Zobacz więcej na temat: archeologia HISTORIA NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiemy, dlaczego upadła cywilizacja Harappa

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 17:00
Zmiany klimatyczne, przemoc i choroby - to przyczyny upadku jednej z największych cywilizacji doliny Indusu, która kwitła ok. 3000 lat temu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sensacyjne odkrycie! Jaguary żyły na terenie Polski

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 18:56
- Mamy już pewność, że oba drapieżniki tutaj żyły - mówi Adrian Marciszak z Zakładu Paleozoologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Egipt: archeolodzy odkryli niewielką piramidę

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 12:00
Międzynarodowa ekipa naukowców odkopała piramidę sprzed 4600 lat. Jest starsza niż piramida Cheopsa.
rozwiń zwiń