Od dyplomaty do bohaterskiego kuriera. Jan Karski

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2014 06:22
Jan Karski znów na półkach księgarskich. Wznowiona została jego akademicka praca "Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty".
Audio
  • Od dyplomaty do legendarnego kuriera (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Fragment okładki książki Jana Karskiego Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty
Fragment okładki książki Jana Karskiego "Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty" Foto: Wyd. Poznańskie

Jak pisze Timothy Snyder we wstępie do tej książki, Jan Karski miał tak ciekawe życie, że można by nim obdarzyć wiele osób.

<<<<<<<<< JAN KARSKI W RADIACH WOLNOŚCI >>>>>>>>>>

Jan Karski w 1942 roku dwukrotnie przedostał się do warszawskiego getta, a następnie do obozu przejściowego w Izbicy Lubelskiej, aby zebrać dokładne i wiarygodne informacje o zagładzie Żydów, dokonywanej planowo i w sposób zorganizowany przez Niemców. Potem przedostał się na Zachód, aby poinformowć rządy Stanów Zjednoczonych i Anglii o Holokauście. Jednak kraje te nie zrobiły nic, by ocalić pozostałych przy życiu ludzi. W książce "Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty" autor przedstawia różne punkty widzenia na wydarzenia z okresu II wojny światowej.

Zobacz serwis specjalny II wojna światowa >>>

Jan Karski opracował dzieje polityki wielkich mocarstw wobec Polski w okresie od końca I wojny światowej do układu jałtańskiego. Spoglądał na ich działania przez pryzmat strategicznych interesów i skutków, jakie miały dla naszego kraju. W swej książcwe zburzył obecny w wielu umysłach "romantyczny" mit o doniosłości znaczenia Polski w Europie, ujawniając wiele nieznanych faktów politycznych z lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku.

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

Rok 2014 jest obchodzony w Polsce jako Rok Jana Karskiego - legendarnego kuriera i emisariusza władz Polskiego Państwa Podziemnego, świadka Holokaustu. Jan Karski był człowiekiem ofiarnym, odważnym i prawdomównym. Jego książka "Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty" jest czymś więcej niż monografią naukową. Stanowi wzór intelektualnej uczciwości w badaniach historycznych. Jest jedną z najważniejszych pozycji odnoszących się do rozstrzygnięć dwóch wojen światowych, tak ważnych dla bytu naszego kraju.
Radiowa Jedynka objęła patronat nad książką Jana Karskiego.

Wieczór odkrywców >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

"Naukowy zawrót głowy" poprowadziła Katarzyna Jankowska. W audycji więcej na temat popularnonaukowych nowości wydawniczych z zakresu historii.

Historia Związku Radzieckiego >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

sm/ag

Czytaj także

Bronisław Komorowski: Jan Karski to sumienie świata

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 20:23
W siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli odbyła się konferencja o spuściźnie Jana Karskiego, polskiego emisariusza, który podczas II wojny światowej próbował poinformować świat o Holokauście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ambasador Izraela: Polska jest dla nas bardzo ważna

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 18:40
- Mamy dobre relacje polityczne, ekonomiczne czy wojskowe, ale relacje z Polską mają też sens historyczny - powiedział w radiowej Jedynce ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Człowiek, który próbował powstrzymać Holokaust: Jan Karski

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 04:42
- Żydzi na całym świecie chodzą z otwarta raną i oni nie chcą, by ta rana się zagoiła. Ta rana to wspomnienie Holokaustu i w tej sprawie ja jestem z nimi, bo ludzkość nie powinna o tym zapomnieć - mówił przed laty w wywiadzie udzielonym BBC Jan Karski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok Karskiego. Muzyka i komiks na inaugurację w USA

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 11:39
Z okazji rozpoczęcia Roku Jana Karskiego Amerykanie mogli posłuchać koncertów muzyki klasycznej oraz obejrzeć wystawę poświęconą polskiemu bohaterowi II wojny światowej.
rozwiń zwiń