X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Od dyplomaty do bohaterskiego kuriera. Jan Karski

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2014 06:22
Jan Karski znów na półkach księgarskich. Wznowiona została jego akademicka praca "Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty".
Audio
  • Od dyplomaty do legendarnego kuriera (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Fragment okładki książki Jana Karskiego Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty
Fragment okładki książki Jana Karskiego "Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty" Foto: Wyd. Poznańskie

Jak pisze Timothy Snyder we wstępie do tej książki, Jan Karski miał tak ciekawe życie, że można by nim obdarzyć wiele osób.

<<<<<<<<< JAN KARSKI W RADIACH WOLNOŚCI >>>>>>>>>>

Jan Karski w 1942 roku dwukrotnie przedostał się do warszawskiego getta, a następnie do obozu przejściowego w Izbicy Lubelskiej, aby zebrać dokładne i wiarygodne informacje o zagładzie Żydów, dokonywanej planowo i w sposób zorganizowany przez Niemców. Potem przedostał się na Zachód, aby poinformowć rządy Stanów Zjednoczonych i Anglii o Holokauście. Jednak kraje te nie zrobiły nic, by ocalić pozostałych przy życiu ludzi. W książce "Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty" autor przedstawia różne punkty widzenia na wydarzenia z okresu II wojny światowej.

Zobacz serwis specjalny II wojna światowa >>>

Jan Karski opracował dzieje polityki wielkich mocarstw wobec Polski w okresie od końca I wojny światowej do układu jałtańskiego. Spoglądał na ich działania przez pryzmat strategicznych interesów i skutków, jakie miały dla naszego kraju. W swej książcwe zburzył obecny w wielu umysłach "romantyczny" mit o doniosłości znaczenia Polski w Europie, ujawniając wiele nieznanych faktów politycznych z lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku.

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

Rok 2014 jest obchodzony w Polsce jako Rok Jana Karskiego - legendarnego kuriera i emisariusza władz Polskiego Państwa Podziemnego, świadka Holokaustu. Jan Karski był człowiekiem ofiarnym, odważnym i prawdomównym. Jego książka "Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty" jest czymś więcej niż monografią naukową. Stanowi wzór intelektualnej uczciwości w badaniach historycznych. Jest jedną z najważniejszych pozycji odnoszących się do rozstrzygnięć dwóch wojen światowych, tak ważnych dla bytu naszego kraju.
Radiowa Jedynka objęła patronat nad książką Jana Karskiego.

Wieczór odkrywców >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

"Naukowy zawrót głowy" poprowadziła Katarzyna Jankowska. W audycji więcej na temat popularnonaukowych nowości wydawniczych z zakresu historii.

Historia Związku Radzieckiego >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

sm/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bronisław Komorowski: Jan Karski to sumienie świata

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 20:23
W siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli odbyła się konferencja o spuściźnie Jana Karskiego, polskiego emisariusza, który podczas II wojny światowej próbował poinformować świat o Holokauście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ambasador Izraela: Polska jest dla nas bardzo ważna

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 18:40
- Mamy dobre relacje polityczne, ekonomiczne czy wojskowe, ale relacje z Polską mają też sens historyczny - powiedział w radiowej Jedynce ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Człowiek, który próbował powstrzymać Holokaust: Jan Karski

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 04:42
- Żydzi na całym świecie chodzą z otwarta raną i oni nie chcą, by ta rana się zagoiła. Ta rana to wspomnienie Holokaustu i w tej sprawie ja jestem z nimi, bo ludzkość nie powinna o tym zapomnieć - mówił przed laty w wywiadzie udzielonym BBC Jan Karski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok Karskiego. Muzyka i komiks na inaugurację w USA

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 11:39
Z okazji rozpoczęcia Roku Jana Karskiego Amerykanie mogli posłuchać koncertów muzyki klasycznej oraz obejrzeć wystawę poświęconą polskiemu bohaterowi II wojny światowej.
rozwiń zwiń