Dawca, biorca, rewanżysta - sprawdź, która postawa da ci najwięcej

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2014 11:11
Altruistów spotykamy rzadko, rodzice przestrzegają dzieci przed zostaniem frajerami, a codzienne życie często wymaga dbania przede wszystkim o siebie. Jednak według prof. Adama Granta, amerykańskiego specjalisty psychologii zarządzania, najlepiej jednak być… dawcą.
Audio
  • Dobra współpraca szansą na sukces - dawanie opłaca się i w życiu prywatnym, i w biznesie (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Dawca, biorca, rewanżysta - sprawdź, która postawa da ci najwięcej
Foto: East News/Glow Images

Dawca to ten, który chętnie pomaga innym. Biorca to egoista, który kieruje się jedynie własną korzyścią i nie daje z siebie nic. U Adama Granta pojawia się jeszcze jedna kategoria: rewanżysta. - Rewanżyści "dają", ale robiąc to kalkulują i za każdym razem ich dar jest podyktowany oczekiwaniem zwrotu - wyjaśnia w Jedynce dr Ewa Jarczewska-Gerc ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. - Oczekują, że dostaną tyle samo albo więcej - dodaje.

Taka postawa jest niewłaściwa nie dlatego, że nie jest "ładna", ale dlatego - jak nowatorsko wykazuje Grant w książce "Dawaj i bierz" - że może nam się po prostu nie opłacać. Nigdy nie jesteśmy przecież w stanie przewidzieć, jak ktoś będzie nam mógł pomóc za rok czy kilka lat. - Jeśli pomagamy nie patrząc na to, co w danej chwili będziemy z tego mieć, to w perspektywie długofalowej to nam się zwróci - wyjaśnia psycholog.

Prof. Grant twierdzi, że każdy może odnieść sukces, ale najlepiej być dawcą. O ile jednak dawanie łatwo przychodzi w rodzinie i wśród przyjaciół, trudniej o taką postawę w sytuacjach zawodowych. Grant próbuje przekonać swoich czytelników, że bycie dawcą zasadniczo się opłaca także w biznesie, chociaż nie namawia nikogo do bezwarunkowej pomocy w każdych okolicznościach. Pokazuje, że sukces biznesowy można osiągnąć, reprezentując postawę dawcy. - My od dawna wiemy, że dawanie się opłaca. Profesor Grant daje temu naukową podbudowę - mówi psycholog .

Jednym z podstawowych psychologicznych wymiarów różnic pomiędzy nami jest nasze nastawienie do innych. - Jedni są pozytywnie nastawieni i uważają, że inni są dobrzy i nam pomogą. Inni uważają, że ludzie są źli. Wszyscy się tutaj bardzo różnimy - mówi gość Jedynki. Życie weryfikuje każde z tych nastawień. Możemy także sami zmieniać swoje podejście do innych. Jak to zrobić?

Odpowiedź w audycji, w której dr Jarczewska-Gerc omawia także poszczególne typy osobowości i wyjaśnia różnice między nimi.

Audycję z cyklu "Naukowy zawrót głowy” prowadziła Katarzyna Jankowska.

(ew/asz)

Zobacz więcej na temat: NAUKA praca psychologia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak trenować głowę? Spacer sekretem fitnessu mózgu

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 16:00
Nasz mózg, tak jak i całe ciało, ulega procesowi starzenia. Codziennie umiera ok. 10 tysięcy neuronów. Czy, pomimo upływu lat, można utrzymać mózg w dobrej kondycji? Jak to robić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niedojrzali 30-latkowie, czyli czego Jaś się nie nauczył...

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2014 16:05
- Jest takie słynne amerykańskie powiedzenie: "Jeśli syn do 16. roku życia nie roznosi gazet czy mleka, to zmarnuje miliony ojca". Tam dzieci muszą to robić, my musimy o tym pomyśleć - mówił w Jedynce doradca rodzinny Andrzej Komorowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak gry komputerowe wpływają na zdolności intelektualne?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 12:00
Czym zajmuje się neurokognitywistyka? Goście radiowej Jedynki opowiadają o badaniach mózgu i o tym, jak gry komputerowe wpływają na zdolności intelektualne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łatwo wszczepić fałszywe wspomnienia

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 11:36
- Nie jest trudno spowodować, że przypomnimy sobie wydarzenia z przeszłości, w których tak naprawdę wcale nie uczestniczyliśmy - mówi psycholog Tomasz Witkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mózg artysty jest inny

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 11:11
Pod lupę trafiły mózgi malarzy. Są inne. Teraz to potwierdzone naukowo.
rozwiń zwiń