W kraju potomków Noego - czego szukają polscy archeolodzy?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 22:00
Armenia to kraj o niezwykle interesującej przeszłości. Po raz pierwszy w historii nasi specjaliści nawiązali współpracę naukową z tym krajem i rozpoczęli wykopaliska na jednym z jego najbardziej znanych stanowisk archeologicznych.
Audio
  • Polskie wykopaliska archeologiczne w Armenii (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Monaster Khor Virap w Armenii z górą Ararat w tle
Monaster Khor Virap w Armenii z górą Ararat w tleFoto: Andrew Behesnilian (MrAndrew47)/Wikimedia Commons

Armenia to kraj potomków Noego. - Jeśli się pochylimy nad Biblią, to dowiemy się, że Arka Noego wylądowała na Górze Ararat. W językach semickich zapisywano jednak tylko spółgłoski. Ararat to zatem Urartu (starożytna nazwa obszaru Armenii - przy. red.) - mówi gość Jedynki, dr Krzysztof Jakubiak, szef misji wykopaliskowej Instytutu Archeologii UW. - To pierwszy kraj tego rejonu, który został wspomniany na kartach Biblii.

Urartu pojawiło się na początku żelaza. - Wówczas z niekreślonej liczby plemion utworzyło się jedno państwo, które bardzo szybko staje się głównym konkurentem Asyrii. Stąd pojawia się także w Biblii, bo jej autorzy mieli sporo kontaktów z Asyrią - mówi archeolog.

NAUKA - serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Biblijna nazwa "Ararat" dzisiaj ograniczona jest do słynnej góry. Znajduje się ona obecnie po stronie tureckiej, ale to święta góra Armenii. - Widać ją doskonale z Erewania i z kilku innych ważnych miast tego kraju - mówi dr Jakubiak. - To nie jest bezpieczna góra, można się po niej przemieszczać tylko z przewodnikiem. Raz na jakiś czas dostajemy informacje, że ktoś odkrył na niej pozostałości Arki. Głównie są to Amerykanie z protestanckich uniwersytetów, którzy chcą wykazać prawdziwość przekazu biblijnego. Niestety, nie ma żadnych konkretnych śladów.

Polacy kopią gdzie indziej. Prowadzą badania na stanowisku Metsamor - co znaczy "czarne bagno" - niedaleko Erewania. - Stanowisko jest bardzo bogate, badane od lat 1960. Chodzi nam o zrozumienie sekwencji stratygraficznej tego miejsca - mówi gość Jedynki.

Sekwencja stratygraficzna to układ warstw ziemi, które powstały w różnych okresach. Dla archeologów są swojego rodzaju kroniką. W przypadku Metsamor stratygrafia jest skomplikowana, bo miejsce ma bardzo długą historię. Jego początki sięgają neolitu, a zatem kilku tysięcy lat p.n.e. Dynamicznie rozwijało się w epoce brązu. Wówczas powstała tam wielka cytadela, otoczona cyklopimi murami. - Istnieje bardzo niewiele tak potężnych fortyfikacji na terenie Armenii. Metsamor było położone na skrzyżowaniu szlaków handlowych na Kaukazem, do Anatolii i Mezopotamii. Bardzo się wówczas wzbogaciło. Zamieszkiwało je, cytadelę i jej bezpośrednie okolice, ok. 50 000 ludzi - mówi dr Jakubiak.

Nauka w radiowej Jedynce >>>

W początkach 1 tysiąclecia p.n.e. osada rozrosła się do olbrzymiego kompleksu miejskiego, który wszedł w skład królestwa Urartu. Potem istniała tam osada z okresu perskiego. Miejsce to było potem zasiedlone aż do XVII wieku.

Zapraszamy na wyprawę do egzotycznej i mało znanej Polakom Armenii. Audycję przygotowała i prowadziła Katarzyna Kobylecka.

(ew)

Czytaj także

Skarby ze świętego jeziora Galindów

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 22:00
Broń, biżuterię i ozdoby - to wydobyli badacze z jednego z mazurskich jezior. Kiedyś mieszkał tam lud Galindów i to oni zatopili te skarby. Kim byli?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe odkrycie w Egipcie. Papirusy doprowadziły archeologów do...

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 12:04
160 kilometrów od Kairu, w miejscowości Oksyrynchos, barcelońscy archeolodzy odkryli grób skryby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

To Wikingowie nauczyli Anglików sarkazmu

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 11:11
Twierdzenie duńskiego ambasadora w Wielkiej Brytanii doczekało się na Wyspach sporego odzewu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dolina Królów znów zaskakuje. Nieznany grobowiec rodziny królewskiej

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 12:00
Kolejne niezwykłe odkrycie w Dolinie Królów koło Luksoru. Archeolodzy znaleźli grobowiec zawierający kilkadziesiąt mumii członków królewskiej rodziny sprzed ponad 3300 lat.
rozwiń zwiń