Ogrody wydarzeniem historycznym roku. Reduta Ordona druga

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 12:00
W ogólnopolskim plebiscycie internauci wybrali najlepszą inicjatywę historyczną zeszłego roku. Co podoba się Polakom?
Audio
  • Finał plebiscytu "Wydarzenie historyczne roku" (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)

"Wydarzenie Historyczne Roku" to ogólnopolski Plebiscyt organizowany od 2007 roku, którego celem jest wyróżnienie autorów najciekawszych inicjatyw historycznych. Z roku na rok wzrasta liczba zgłaszanych projektów. W ubiegłym roku aż 65 wydarzeń rywalizowało o miano najważniejszego, z czego 10 znalazło się w ścisłym finale.

Historia w portalu Polskiego Radia

W tym roku do konkursu zgłoszono blisko 70 wydarzeń. Wstępnej selekcji dokonało historyczne jury, w skład którego wchodzili historycy z dwóch instytucji organizujących plebiscyt: Muzeum Historii Polski i portalu historia.org.pl. W kapitule byli także specjaliści spoza tych instytucji, m.in. prof. Andrzej Chwalba czy znany publicysta Jan Wróbel. Zwycięzcą został projekt edukacyjny "Magia Ogrodów", przygotowany przez Muzeum Architektury we Wrocławiu.

- Chcieliśmy zwyciężyć, ale znaliśmy rywali i wiedzieliśmy, że konkurencja jest mocna, stąd nasze zaskoczenie - mówi Natalia Oleszczuk z Muzeum Architektury we Wrocławiu.

- Jest coraz więcej ciekawych i pomysłowych inicjatyw z celem dotarcia do coraz szerszej społeczności - mówi drugi gość radiowej Jedynki Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski. W zeszłym roku wygrał projekt Korczak, który był wydarzeniem muzycznym, operowo-filharmonicznym. W tym roku wyraźnie widać, że inicjatywę przejęły muzea. - Większość ciekawych projektów była organizowana lub współorganizowana przez muzea. Drugie miejsce zajęły wykopaliska na Reducie Ordona w Warszawie, prowadzone przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie - dodaje Robert Kostro.

O sukcesie "Magii Ogrodów" zdecydowało wiele rzeczy. - Udało nam się wytworzyć więź między odbiorcami projektu. Był to cały cykl wykładów, warsztaty. Nasi odbiorcy mieli czas, żeby się do nas przyzwyczaić. Czuli, że to także ich projekt - mówi Natalia Oleszczuk. - Dzieciom proponowaliśmy zajęcia z historii ogrodów, pokazywaliśmy specyfikę ogrodów, znaczenie drzew i roślin. Chodziło nie tylko o historię założeń ogrodowych, ale i wpływ na nasze życie, samopoczucie. Wykładom zawsze towarzyszyły praktyczne zajęcia, np. pokazujące to jak pył osadza się na drzewach.

Więcej informacji o plebiscycie i nagrodzonych inicjatywach w audycji, którą przygotowała i prowadziła Katarzyna Kobylecka.

(ew/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Plotkarz, złośliwiec i świadek Konstytucji 3 maja

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 18:00
Tworzył Konstytucję 3 maja, sekretarzował Kościuszce i znał osobiście Jerzego Waszyngtona. Julian Ursyn Niemcewicz zostawił mnóstwo relacji o sobie i swojej burzliwej epoce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto najchętniej bawił się kalendarzem i jak się to wszystko skończyło

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2014 09:00
Dlaczego rok nie zaczyna się w marcu, kto wydłużył lipiec i sierpień dla własnej chwały i co wspólnego ma Księżyc z ułamkami? Zapraszamy w fascynującą podróż po historii władania czasem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brytyjczycy chcieli odbić Polskę Stalinowi

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 20:00
Na życzenie Churchilla powstał plan operacji "Unthinkable". Miała to być wojna z ZSRR w celu wyzwolenia Polski.
rozwiń zwiń