Cyfryzacja przyszłością radia. DAB+ to nowy wymiar radiofonii

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 09:58
Nowe, niedostępne dotąd możliwości, lepsza jakość dźwięku, mniejsza wrażliwość na zakłócenia, inny sposób jego kompresji - w określonym paśmie możemy równocześnie emitować więcej informacji. Nadawanie cyfrowe jest też kilkukrotnie tańsze i bardziej przyjazne dla środowiska.
Audio
  • Cyfryzacją przyszłością radia. DAB+ to nowy wymiar radiofonii (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Cyfryzacja przyszłością radia. DAB+ to nowy wymiar radiofonii
Foto: GlowImages/EastNews

Od 1 października 2013 roku, w dwóch największych aglomeracjach w kraju, warszawskiej i katowickiej, Polskie Radio emituje programy w technologii cyfrowej DAB+. W tym roku technologię cyfrową planujemy uruchomić w kolejnych ośmiu ośrodkach miejskich, a od nowego roku jeszcze w trzech. - Zakładamy, że do roku 2020 zbudujemy sieć ogólnopolską. Wtedy radio cyfrowe stanie się faktem w każdym zakątku kraju - tłumaczył w Jedynce Henryk Cichecki , członek zarządu Polskiego  Radia.

Właśnie jednym z argumentów na rzecz radia cyfrowego są możliwości rozszerzania zasięgu, które w przypadku analogowej techniki wyczerpały się. Polskie Radio nadaje cztery programy, ale tylko dwa są ogólnopolskie. Program Drugi i Czwarty mają tylko częściowe pokrycie. - Technologia DAB+ pozwoli na to, że będą one docierać do wszystkich słuchaczy na terenie całego kraju - zapewniał Cichecki w rozmowie z Arturem Wolskim .

Zapraszamy na stronę dabplus.polskieradio.pl >>>

Technologię cyfrową charakteryzują też tzw. usługi dodane. - Na ciekłokrystalicznych wyświetlaczach nowoczesnych odbiorników można odczytać w postaci obrazkowej zapowiedzi programów. Planujemy też przygotowywać w takiej postaci serwis pogodowy. W Radiu Muzycznym Rytm do utworów dołączane są okładki płyt - wyliczał z kolei Krzysztof Łuszczewski , dyrektor Centrum Rozwoju Radiofonii Cyfrowej Polskiego Radia. Jego zdaniem, to zupełni inny świat, w którym najważniejszymi elementami jest możliwość rozwoju oraz tworzenia nowych programów.

Nauka w Polskim Radiu >>>

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w tym do wizyty w redakcji Polskiego Radia 24, którego można słuchać w technologii cyfrowej DAB+.

Audycję z cyklu "Naukowy zawrót głowy" przygotował Artur Wolski .

tj, pg

 

Czytaj także

Technologiczny skok. Cyfryzacja radia postępuje!

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 15:18
W 2015 roku system cyfrowy Polskiego Radia będzie obejmował ponad połowę kraju. Zapewniał o tym w Radiu 24 prezes Andrzej Siezieniewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co cyfryzacja radia oznacza dla słuchaczy?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 15:00
Praktycznych informacji i porad udzieli Tomasz Bochyński z Wydziału Systemów Multimedialnych Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyfrowe radio w natarciu. Warto takie mieć

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 18:08
Coraz więcej osób jest zainteresowanych radiem cyfrowym. I zadaje wiele pytań. Na te zadawane najczęściej odpowiada w "Czterech porach roku" Tomasz Bochyński z Wydziału Systemów Multimedialnych Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyfryzacja radia. "Do sukcesu potrzebne tańsze odbiorniki"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 13:25
Przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiego Radia Stanisław Jędrzejewski zwraca uwagę, że dla Unii Europejskiej priorytetem jest rozwój szerokopasmowego internetu, dlatego cyfryzacja radia i telewizji schodzi na dalszy plan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

DAB+. Radio cyfrowe to technologiczny skok

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 17:54
- Dotychczas było tak: jedna antena, jedna częstotliwość, jeden program. Dzięki technologii cyfrowej z jednej anteny za pomocą wiązki cyfrowej możemy przenosić 12 programów - wyjaśniał w radiowej Jedynce Krzysztof Łuszczewski, szef rozwoju radiofonii cyfrowej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń