Jidysz - ginące dziedzictwo?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 11:43
Przed wojną językiem jidysz porozumiewało się ok. 13 mln Żydów. Warszawa uchodziła wtedy za światową stolicę tego języka - co trzeci jej mieszkaniec mówił w jidysz.
Audio
  • O historii i aktualnej pozycji języka jidysz rozmawiały dr Karolina Szymaniak i dr Joanna Lisek (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Szyld w języku jidysz z około 1910 roku. Reklama sklepu rzeźnickiego w żydowskiej dzielnicy Toronto. Kanada.
Szyld w języku jidysz z około 1910 roku. Reklama sklepu rzeźnickiego w żydowskiej dzielnicy Toronto. Kanada. Foto: William James Sr./Wikimedia Commons/lic. CC

Dziś to język, który znalazł się na liście ginących języków UNESCO. Od kilkunastu lat notuje się jednak wzrost zainteresowania nauką jidysz, bo język jest przecież podstawą zrozumienia kultury Żydów wschodnioeuropejskich, a ta - po latach milczenia - też przeżywa swój renesans.
Ten temat podejmujemy także w kontekście niedawno otwartej stałej wystawy w Muzeum Historii Żydów Polskich.

Jak narodził się jidysz, jaką pełnił rolę w diasporach żydowskich i dlaczego jest nazywany językiem matczynym? Jaka jest szansa na odrodzenie jidysz? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka
Goście: dr Karolina Szymaniak (Żydowski Instytut Historyczny, redaktorka naczelna kwartalnika "Cwiszn"), dr Joanna Lisek (pracownik naukowy Zakładu Studiów Żydowskich Uniwersytetu Wrocławskiego, literaturoznawca)
Tytuł audycji: Naukowy Zawrót Głowy
Data emisji: 03.11.2014
Godzina emisji: 21.37

(asz/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Muzułmanin i rabin w jednym zespole. "Gdy grasz pozostają tylko dobre wibracje"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 15:19
- Zespół Diwan Saz, zapraszając do współpracy przedstawicieli różnych kultur i krajów udowadnia, że muzyka jest najlepszym nośnikiem porozumienia i pokoju - zapowiada Magda Mikołajczuk koncerty Festiwalu Kultury Żydowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alosza Awdiejew - bajarz ludowy w wielokulturowym świecie muzyki

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 18:02
- W trakcie koncertu opowiadam różne historie, żarty, by publiczność odpoczęła od odbioru muzyki i by złapać z nią kontakt. Ci, którzy mnie już znają, są na to przygotowani. Reszta musi wytrzymać… - opowiada muzyk w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyk: Jan Karski uważał, że poniósł porażkę, bo nikt mu nie wierzył

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 09:20
Prof. Andrzej Żbikowski, autor książki "Karski" powiedział, że Jan Karski uważał, że w czasie II wojny światowej nie dokonał wiele, bo nie udało mu się nikogo uratować.
rozwiń zwiń