Muzyką porywał serca i dusze, ale oddał się polityce. Mąż stanu Paderewski

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 09:47
Jerzy Waldorff mówił o Ignacym Janie Paderewskim, że wygrał Polskę na fortepianie. - Przede wszystkim był on urodzonym dyplomatą - mówi Wiesław Dąbrowski.
Audio
  • Mąż stanu Ignacy Jan Paderewski (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Ignacy Jan Paderewski w początkowych latach swojej kariery
Ignacy Jan Paderewski w początkowych latach swojej karieryFoto: Wikipedia/domena publiczna/Bain Collection/Biblioteka Kongresu USA

- Paderewski miał wspaniałą prezencję, a także umiejętność negocjowania, przekonywania i czar osobisty, który zniewalał wielkich tego świata. Za sprawą swoich dokonań politycznych uważany był za męża stanu, a prezydent Franklin D. Roosevelt mówił, że jest to współczesny nieśmiertelny - opowiada Wiesław Dąbrowski, dyrektor I Międzynarodowego Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego i reżyser dokumentu "Paderewski, człowiek czynu, sukcesu i sławy".

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

Gość Jedynki dodaje, że polityk świetnie znał 5 języków. Były przed nim otwarte drzwi do wszystkich wielkich ówczesnego świata. Prowadząca audycję Dorota Truszczak podkreśla, że był on również wspaniałym pianistą i to na długo przedtem, zanim został działaczem niepodległościowym, dyplomatą i politykiem.
Jaki moment w życiu Ignacego Jana Paderewskiego był przełomowy? Dlaczego zajął się on działalnością polityczną? Posłuchaj nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadziła: Dorota Truszczak
Gość: Wiesław Dąbrowski (dyrektor I Międzynarodowego Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego i reżyser dokumentu "Paderewski, człowiek czynu, sukcesu i sławy")
Data emisji: 11.11.2014
Godzina emisji: 23.14
(sm, pg)

Czytaj także

Kalendarium Wielkiej Wojny - starcia na lądzie, morzu i w powietrzu

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 11:23
Pod koniec października 1914 roku - po trzech miesiącach wojny - było zbyt wcześnie na mówienie o jakichkolwiek rozstrzygnięciach. Obie strony doznawały klęsk i odnosiły zwycięstwa, często jednak były to sukcesy pyrrusowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W poszukiwaniu rektorskich mogił

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 08:21
W historii Uniwersytetu Warszawskiego było 44 rektorów. Na grobach tych, którzy zmarli zapalamy prywatnie i służbowo świeczki. Czy na wszystkich mogiłach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

X Pawilon - aby stąd uciec Piłsudski udawał chorego psychicznie

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2014 11:16
Na terenie Cytadeli Warszawskiej, między ulicą Skazańców a ulicą Trojaka stoi X pawilon - w czasie zaborów areszt śledczy i miejsce martyrologii więźniów politycznych.
rozwiń zwiń