Tożsamość dzięki DNA. Rusza projekt GeNN

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2014 15:33
Zmarłe przed laty i do dziś niezidentyfikowane osoby być może odzyskają swą tożsamość. Ma to umożliwić projekt GeNN, który będzie realizowany w latach 2015-2017.
Audio
  • Tożsamość dzięki DNA. Rusza projekt GeNN (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Komunalny Cmentarz Południowy w Warszawie, miejsce pochówku osób określonych jako NN
Komunalny Cmentarz Południowy w Warszawie, miejsce pochówku osób określonych jako NNFoto: Wikipedia/Alina Zienowicz (Ala z)

Naukowcy chcą przebadać pod względem genetycznym materiał zgromadzony w policyjnych archiwach z lat 1972-2003, dotyczący śmierci osób o niezidentyfikowanej tożsamości. W najbliższym czasie planowane jest przeanalizowanie 400 takich przypadków. Jest szansa, że dzięki tym badaniom wiele rodzin będzie mogło dowiedzieć się o losie swoich zaginionych krewnych.

Dr Magdalena Spólnicka tłumaczyła, że będzie to swoistego rodzaju działanie "Archiwum X". Ekspert podkreśliła, że te sprawy nie mają szans na pozytywny finał bez najnowocześniejszych technik. - Bez genetyki nic nie da się zrobić. System operacyjny będzie umożliwiał identyfikację osób NN poprzez profil genetyczny - wyjaśniła gość Jedynki.

Anna Jurga mówiła, że w Polsce w aktach spraw od 1972 do 2003 roku jest od 3,5 do 4 tysięcy osób, których tożsamość pozostaje nieznana. - W naszej bazie jest tylko około tysiąca przypadków, więc brakuje nam tych starszych spraw, które rozwiążemy dzięki projektowi GeNN - zaznaczyła ekspert.

Dr Kamil Januszkiewicz powiedział, że nie wszystkie sprawy da się rozwiązać po profilu genetycznym, ale osoby wytypowane dają możliwość pozytywnej identyfikacji. Gość Jedynki poinformował, że przy badaniach genetycznych niezwykle istotny jest materiał porównawczy.

- Zmiana przepisów umożliwia nam wprowadzenie do bazy danych profili genetycznych rodzin i przeszukiwanie ich w celu dopasowania do profili genetycznych zwłok NN. To znacznie ułatwi zadanie - podkreślił dr Januszkiewicz.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Goście: dr Magdalena Spólnicka, Anna Jurga i dr Kamil Januszkiewicz (wszyscy z Zakładu Biologii Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego w Warszawie)

Data emisji: 15.12.2014

Godzina emisji: 21.37-21.53

mr, pg

Czytaj także

Najstarsze odkodowane DNA

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 10:22
Naukowcy złamali kod genetyczny zwierzęcia sprzed kilkuset tysięcy lat. To rekord – nigdy wcześniej tak starego DNA, nie udało się odkodować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przełomowe badania. "Wkrótce będziemy nieśmiertelni"

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 14:30
- W 2045 roku człowiek osiągnie nieśmiertelność - twierdzi wenezuelski naukowiec Jose Luis Cordeiro i zapewnia, że do tego czasu ludzkość przezwycięży proces starzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludzie nauki: młodzi mistrzowie badają komórki nerwowe i DNA

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 23:23
Gośćmi audycji są młodzi, ale już z ogromnym dorobkiem naukowym, polscy badacze, laureaci programu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej MISTRZ. Zajmują się biologią i chemią.
rozwiń zwiń