X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zaginiona ekspedycja admirała Franklina

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2014 09:59
Wszystko przemawiało za tym, że ta wyprawa musi się udać. Najpierw jednak statki uległy naporowi lodu, a następnie ludzie padli ofiarami własnej pychy.
Audio
  • O losach ekspedycji Johna Franklina oraz najnowszym odkryciu wraku Erebusa opowiada Marcin Jamkowski (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Rycina przedstawiająca oba statki - Erebus i Terror - biorące udział w wyprawie Johna Franklina z 1845 roku
Rycina przedstawiająca oba statki - Erebus i Terror - biorące udział w wyprawie Johna Franklina z 1845 rokuFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Przejście Północno-Zachodnie, szlak morski prowadzący między wyspami arktycznymi a kontynentem Ameryki Północnej, miał być legendarną drogą morską na Daleki Wschód. Jednym z pierwszych, którzy próbowali go pokonać, był brytyjski admirał John Franklin.

Wyprawa pod jego dowództwem wyruszyła z Londynu w 1845 r. Dwa statki - Erebus i Terror - ze 128 osobami na pokładzie, były znakomicie przygotowane zarówno na starcie z lodem, jak i potencjalnym nieprzyjacielem. John Franklin, jak podkreśla podróżnik i nurek Marcin Jamkowski, był bardzo doświadczonym żeglarzem, człowiekiem odważnym i rozsądnym. Żadna z tych zalet nie uchroniła jednak członków wyprawy, ślad po statkach zaginął, a późniejszym wyprawom poszukiwawczym nie do końca udało się wyjaśnić los żeglarzy.

Prawdopodobna
Prawdopodobna trasa ekspedycji Johna Franklina

- Do końca nie wiemy, co się stało, istnieje mnóstwo hipotez i przypuszczeń. Wiemy na pewno, że dwa statki przepłynęły na południe od Grenlandii, przez cieśninę Daviesa wpłynęły w okolice północnych wysp kanadyjskich i skierowały się na zachód próbując znaleźć drogę z Atlantyku na Pacyfik - wyjaśnił gość Jedynki.

Badacze przypuszczają, że okręty zostały schwytane w pułapkę zamarzającego lodu jeszcze w 1845 r. Przez kolejne dwa lata marynarze prawdopodobnie próbowali w jakikolwiek sposób przetrwać, czy to na wrakach, czy na lądzie. Nie zdecydowali się wyruszyć pieszo na południe spodziewając się, że ktoś po nich przypłynie. - Wiemy, że mogli skorzystać z doświadczenia Inuitów, eskimosów Północy. Ale Brytyjczycy byli tak przekonani o swojej racji, że cywilizacyjnie niemożliwym wydawało się, by korzystali z pomocy - jak wtedy mówili - "dzikusów". Doprowadziło ich to do ostatecznej zagłady - wyjaśnia Marcin Jamkowski.

HMS
HMS Terror schwytany w pułapkę lodu. Fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

Pewną rolę w zagładzie marynarzy odegrać mogły także... konserwy. O tym wątku, a także losach kolejnych wypraw poszukiwawczych i tegorocznym odkryciu wraku jednego ze statków opowiadał gość Katarzyny Kobyleckiej.

***
Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy
Prowadziła: Katarzyna Kobylecka
Gość: Marcin Jamkowski – nurek, fotograf, podróżnik, członek Oddziału Polskiego The Explorers Club
Data emisji: 29.12.2014
Godzina emisji: 21.37

(asz, pg)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kurdystan. Rajska Dolina w cieniu wojny

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2014 01:12
W Regionie Kurdystanu, autonomicznej jednostce Iraku, polscy archeolodzy dokumentują architekturę i ślady współistnienia wielu kultur i religii. W ostatnich miesiącach ten obszar stał się celem ataków Państwa Islamskiego.
rozwiń zwiń