X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Karol Lewakowski - ojciec ruchu ludowego w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 11:35
"Bohaterowie Zielonego Sztandaru" to cykl audycji przygotowany przez Radiową Jedynkę z okazji 120-lecia ruchu ludowego w Polsce. Pierwszy odcinek poświęcony był Karolowi Lewakowskiemu.
Audio
  • Karol Lewakowski – ojciec ruchu ludowego w Polsce (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Karol Lewakowski był pierwszym prezesem Stronnictwa Ludowego. Na zjeździe w Rzeszowie w 1895 roku wybrano go jednogłośnie
Karol Lewakowski był pierwszym prezesem Stronnictwa Ludowego. Na zjeździe w Rzeszowie w 1895 roku wybrano go jednogłośnieFoto: kadr z filmu "Po co ci te chłopy. Rzecz o Karolu Lewakowskim"

Ziemianin z pochodzenia, uczestnik powstania styczniowego, doktor praw, adwokat, poseł do austriackiego parlamentu, współpracownik Muzeum Polskiego w Raperswilu (Szwajcaria) - oto sylwetka pierwszego prezesa Stronnictwa Ludowego, Karola Lewakowskiego (1836-1912).

Do końca życia był on związany z ruchem ludowym. Bywalec lwowskich salonów, gdzie wielokrotnie słyszał pytanie: "Karol, po co ci te chłopy!". Lewakowski pozostał jednak wierny swoim przekonaniom. - W jakiejś mierze stał się mistrzem dla późniejszych wybitnych ludowców: Wincentego Witosa i Jakuba Bojki - podkreśla w pierwszej audycji z cyklu "Bohaterowie Zielonego Sztandaru" dr hab. Arkadiusz Indraszczyk, historyk ruchu ludowego.

Z okazji jubileuszu 120-lecia ruchu ludowego w Polsce w 2015 r. na antenie Radiowej Jedynki nadajemy cykl 12 audycji dokumentalnych przypominających jego wybitnych działaczy. Bohaterami kolejnych odcinków będą m.in.: Jakub Bojko (1857-1943), Irena Kosmowska (1879-1945) i Stanisław Mikołajczyk (1901-1966).

Audycje z cyklu "Bohaterowie Zielonego Sztandaru" będą nadawane dwa razy w miesiącu. Premiera nowego odcinka w trzeci wtorek miesiąca po godz. 23.10, a powtórzenie audycji w niedzielę po trzecim wtorku między godz. 15.00 a 16.00.

Na następny odcinek z cyklu zapraszamy we wtorek 17.02, a na powtórzenie w niedzielę 22.02.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzenie: Dorota Truszczak, Andrzej Sowa

Gość: dr hab. Arkadiusz Indraszczyk (historyk ruchu ludowego)

Data emisji: 20.01.2015

Godzina emisja: 23.14

pg/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Bohaterowie Zielonego Sztandaru" - nowy cykl w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 17:45
W 2015 r. ruch ludowy będzie świętował w Polsce 120-lecie. We wtorek Jedynka rozpocznie cykl audycji przypominających wybitnych ludowców.
rozwiń zwiń