X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Litewski szlak Witkiewiczów pełen zagadek i tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 03:55
Przodek, który był pierwszym Polakiem w Afganistanie czy obszerny dwór odebrany w ramach represji po powstaniu styczniowym - wystawa w zakopiańskiej Willi Koliba pozwala zanurzyć się w historię rodziny Witkiewiczów.
Audio
  • Litewski szlak Witkiewiczów (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Stanisław Witkiewicz z synem, ok. 1893
Stanisław Witkiewicz z synem, ok. 1893Foto: Wikipedia Commons/ Domena Publiczna/ ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem

- Rodzina Witkiewiczów była żmudzką szlachtą, która pielęgnowała kulturę polską i porozumiewała się w języku polskim. W Poszawszu znajdowała się ich siedziba rodowa, 36-pokojowy obszerny dwór, który został im odebrany ze względu na uczestnictwo w powstaniu styczniowym - opowiada dr Jan Skłodowski. Z tego też powodu członkowie rodziny Witkiewiczów spędzili pięć lat na Syberii.
Do familii należał m.in. Jan Prosper, carski oficer, dyplomata, przyjaciel sułtanów kirgiskich oraz waleczny jeździec o przydomku Batyr, który był pierwszym Polakiem w Afganistanie. Stryj twórcy stylu zakopiańskiego Stanisława Witkiewicza zginął młodo, w wieku 31 lat. - Został skrycie zamordowany w Petersburgu. Być może był już niepotrzebny Rosjanom - mówi dr Jan Skłodowski.
Poszawsze, Kroże, Rauby, Urdomin, Syłgudyszki - to miejsca na Żmudzi i Litwie związane z Witkiewiczami, które do dziś kryją w sobie wiele tajemnic. W czasie remontu dworu w Syłgudyszkach dwa lat temu natrafiono na listy datowane na 1919 rok, które były ukryte... pod podłogą.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy
Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Jan Skłodowski, badacz Kresów

Data emisji: 9.02.2015

Godzina emisji: 21.37

(sm/asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polacy w Wehrmachcie - temat tabu?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2014 15:29
Po II wojnie światowej nie mówiono dużo o Polakach wcielonych do Wehrmachtu, bo pachniało to zdradą narodową - mówi prof. Eugeniusz Cezary Król, dyrektor Instytutu Studiów Politycznych PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zalew książek historycznych. "Polacy są rozmiłowani w historii"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 04:18
- Organizując po raz 23. Targi Książki Historycznej dostrzegamy, że Polacy są rozmiłowani w historii - mówi Zbigniew Czerwiński, dyrektor Wydawnictwa Bellona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jałta 70 lat później. Kluczowa konferencja dla dzisiejszej Europy

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 04:22
Stalinowi najbardziej zależało na zapewnieniu jak największej strefy wpływów Związku Radzieckiego. Dla Roosevelta najważniejsze było jak najszybsze zakończenie wojny, a dla Churchilla załatwienia sprawy Niemiec.
rozwiń zwiń