Litewski szlak Witkiewiczów pełen zagadek i tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 03:55
Przodek, który był pierwszym Polakiem w Afganistanie czy obszerny dwór odebrany w ramach represji po powstaniu styczniowym - wystawa w zakopiańskiej Willi Koliba pozwala zanurzyć się w historię rodziny Witkiewiczów.
Audio
  • Litewski szlak Witkiewiczów (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Stanisław Witkiewicz z synem, ok. 1893
Stanisław Witkiewicz z synem, ok. 1893Foto: Wikipedia Commons/ Domena Publiczna/ ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem

- Rodzina Witkiewiczów była żmudzką szlachtą, która pielęgnowała kulturę polską i porozumiewała się w języku polskim. W Poszawszu znajdowała się ich siedziba rodowa, 36-pokojowy obszerny dwór, który został im odebrany ze względu na uczestnictwo w powstaniu styczniowym - opowiada dr Jan Skłodowski. Z tego też powodu członkowie rodziny Witkiewiczów spędzili pięć lat na Syberii.
Do familii należał m.in. Jan Prosper, carski oficer, dyplomata, przyjaciel sułtanów kirgiskich oraz waleczny jeździec o przydomku Batyr, który był pierwszym Polakiem w Afganistanie. Stryj twórcy stylu zakopiańskiego Stanisława Witkiewicza zginął młodo, w wieku 31 lat. - Został skrycie zamordowany w Petersburgu. Być może był już niepotrzebny Rosjanom - mówi dr Jan Skłodowski.
Poszawsze, Kroże, Rauby, Urdomin, Syłgudyszki - to miejsca na Żmudzi i Litwie związane z Witkiewiczami, które do dziś kryją w sobie wiele tajemnic. W czasie remontu dworu w Syłgudyszkach dwa lat temu natrafiono na listy datowane na 1919 rok, które były ukryte... pod podłogą.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy
Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Jan Skłodowski, badacz Kresów

Data emisji: 9.02.2015

Godzina emisji: 21.37

(sm/asz)

Czytaj także

Polacy w Wehrmachcie - temat tabu?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2014 15:29
Po II wojnie światowej nie mówiono dużo o Polakach wcielonych do Wehrmachtu, bo pachniało to zdradą narodową - mówi prof. Eugeniusz Cezary Król, dyrektor Instytutu Studiów Politycznych PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zalew książek historycznych. "Polacy są rozmiłowani w historii"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 04:18
- Organizując po raz 23. Targi Książki Historycznej dostrzegamy, że Polacy są rozmiłowani w historii - mówi Zbigniew Czerwiński, dyrektor Wydawnictwa Bellona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jałta 70 lat później. Kluczowa konferencja dla dzisiejszej Europy

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 04:22
Stalinowi najbardziej zależało na zapewnieniu jak największej strefy wpływów Związku Radzieckiego. Dla Roosevelta najważniejsze było jak najszybsze zakończenie wojny, a dla Churchilla załatwienia sprawy Niemiec.
rozwiń zwiń