Powstanie Styczniowe zwycięstwem pomimo klęski

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 05:26
- Walczyliśmy półtora roku i była to walka Dawida z Goliatem. Można powiedzieć, że ten polski Dawid w jakimś sensie odniósł zwycięstwo - mówi o Powstaniu Styczniowym Andrzej Sowa.
Audio
  • "Kronika Powstania Styczniowego - Post scriptum" (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Wymarsz powstańców styczniowych z Grodna
Wymarsz powstańców styczniowych z GrodnaFoto: Biblioteka Narodowa/Domena publiczna

Historyk wyjaśnia, że po wybuchu powstania namiestnik Konstanty Mikołajewicz wysyłał depesze do cara Aleksandra II: "Noc św. Bartłomieja się nie sprawdziła w Warszawie". Rosja liczyła, że powstanie zakończy się po kilku dniach, a ono trwało. - Świat dowiadywał się, że Polacy biją się z Moskalami oraz że Wielka Rosja to kolos na glinianych nogach - opowiada Andrzej Sowa.
Ukazał się 8-płytowy album ze stustronicową książeczką o Powstaniu Styczniowym. Jest to zapis 68 audycji przygotowywanych przez Dorotę Truszczak i Andrzeja Sowę w ramach cyklu Kronika Powstania Styczniowego, emitowanych w Jedynce w 2013 i 2014 roku. Album wydało Polskie Radio przy współpracy z Fundacją PZU.
***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy
Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: red. Andrzej Sowa (historyk)

Data emisji: 18.02.2015

Godzina emisji: 21.37

(sm/asz)

Czytaj także

X Pawilon - aby stąd uciec Piłsudski udawał chorego psychicznie

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2014 11:16
Na terenie Cytadeli Warszawskiej, między ulicą Skazańców a ulicą Trojaka stoi X pawilon - w czasie zaborów areszt śledczy i miejsce martyrologii więźniów politycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio wydało wyjątkowy album poświęcony powstaniu styczniowemu

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 15:15
Na ośmiu płytach znajdziemy 68 audycji, które były emitowane od stycznia do końca grudnia 2013 roku na antenie radiowej Jedynki. Do płyt dołączona jest stustronicowa książeczka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kronika Powstania Styczniowego dostępna na płytach

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 21:00
Przez cały 2013 rok - rok jubileuszowy, w którym minęło 150 lat od powstania styczniowego - na antenie Radiowej Jedynki nadawaliśmy dźwiękową historię tamtych wydarzeń.
rozwiń zwiń