Polsko-amerykański sojusz w walce z AIDS i białaczką u dzieci

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2015 14:51
Prof. Mariusz Jaskólski i dr Alexander Wlodawer zostali pierwszymi laureatami Polsko-Amerykańskiej Nagrody Naukowej.
Audio
  • Prof. Mariusz Jaskólski i prof. Maciej Żylicz o Polsko-Amerykańskiej Nagrodzie Naukowej (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Dr Alexander Wlodawer (L) i prof. Mariusz Jaskólski (P) określili strukturę białek - m.in. wirusa HIV - przyczyniając się do opracowania nowych terapii leczenia AIDS i białaczki u dzieci
Dr Alexander Wlodawer (L) i prof. Mariusz Jaskólski (P) określili strukturę białek - m.in. wirusa HIV - przyczyniając się do opracowania nowych terapii leczenia AIDS i białaczki u dzieciFoto: archiwum prywatne

Nowa nagroda przyznawana jest z inicjatywy Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i The American Association for the Advancement of Science, największego na świecie stowarzyszenia naukowego.

Jako pierwsi w lutym 2015 r. odebrali ją prof. Mariusz Jaskólski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i dr Alexander Wlodawer z Narodowego Instytutu Raka w USA, którzy określając strukturę białek - m.in. wirusa HIV - przyczynili się do opracowania nowych terapii leczenia AIDS i białaczki u dzieci. Obaj badacze napisali wspólnie kilkadziesiąt prac cytowanych prawie 2500 razy.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadził: Krzysztof Michalski

Goście: prof. Mariusz Jaskólski (laureat Polsko-Amerykańskiej Nagrody Naukowej), prof. Maciej Żylicz (prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej)

Data emisji: 24.02.2015

Godzina emisji: 21.37

pg/asz

Czytaj także

Młodzi, którzy dają impuls polskiej nauce

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2014 14:21
"Impuls" to program Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, którego celem jest realizacja innowacyjnych pomysłów i koncepcji o potencjale komercjalizacyjnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młodzi naukowcy rzucają wyzwanie toksynom i bakteriom

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 14:50
Dr Magdalena Kulma i dr Wiktor Lewandowski zostali laureatami trzeciej edycji programu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej " Inter".
rozwiń zwiń