X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Fryderyk Nietzsche i jego polskie korzenie. Dlaczego idealizował Polaków?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 03:27
Przez niektórych był odbierany jako filozof sprzyjający nazistom. - Takiego Fryderyka Nietzschego nie było - mówi Stanisław Gromadzki.
Audio
  • Friedrich Nietzsche i jego myśl filozoficzna (Z filozofią na ty/ Jedynka)
Za życia Fryderyka Nietzschego jego dzieła nie sprzedawały się w dużych nakładach, podczas gdy obecnie jest jednym z najczęściej cytowanych myślicieli kultury europejskiej
Za życia Fryderyka Nietzschego jego dzieła nie sprzedawały się w dużych nakładach, podczas gdy obecnie jest jednym z najczęściej cytowanych myślicieli kultury europejskiejFoto: Wikipedia Commons/ Domena Publiczna

Gość radiowej Jedynki podkreśla, że pewne myśli filozofa zostały wyrwane z kontekstu i przysposobione do tej ideologii.
Fryderyk Nietzsche chorował od najmłodszych lat, choć nie wiadomo na co. - Miał również kłopoty ze wzrokiem, co rzutowało na kształt jego myśli. Wybierał się na długie spacery, podczas których starał się z dala od książek myśleć o tym, co było dla niego istotne - wyjaśnia Stanisław Gromadzki z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Był bardzo oczytany, zajmował się filozofią i kulturą starożytną.

Fryderyk Nietzsche mówił również o swoich polskich korzeniach. - Miał wyidealizowaną wizję Polaków, jako ludzi, którzy są bardzo niezależni, czemu miałoby służyć liberum veto - mówi Stanisław Gromadzki. Gość Jedynki wyjaśnia, kim byli przodkowie wielkiego filozofa.

***

Tytuł audycji: Z filozofią na ty

Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Gość: Stanisław Gromadzki (Instytut Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 4.03.2015

Godzina emisji: 23.38

(sm/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Śmiech, który może być okrutny. Filozofia Bergsona

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2015 03:13
- Bergson za najokrutniejsze zdanie, jakie może wypowiedź człowiek do człowieka uważał dziecięcą frazę "my się z tobą nie bawimy" - mówi dr Katarzyna Kasia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znieczulenie na bodźce, które jest naszym ratunkiem

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 04:37
- Wolfgang Welsch mówi, że nasza ślepota, znieczulenie na bodźce, paradoksalnie staje się jedyną rzeczą, która może nas uratować. Widzimy nie dlatego, że nie jesteśmy ślepi, tylko dlatego, że jesteśmy ślepi na wiele rzeczy - opowiada dr Katarzyna Kasia.
rozwiń zwiń