Jaskra to już prawdziwa epidemia

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2015 18:56
Uważa się, że do 2020 roku na jaskrę będzie na świecie chorowało ok. 80 milionów osób. To bardzo podstępna choroba i długo rozwija się bez objawów.
Audio
  • Czynniki ryzyka zachorowania na jaskrę i sposoby jej powstrzymania (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Raz w roku powinno się odwiedzić okulistę i zbadać oko (Naukowy zawrót głowyJedynka)
Raz w roku powinno się odwiedzić okulistę i zbadać oko (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)Foto: Glowimages/Eastnews

We wtorek 10.03 rozpoczyna się Światowy Tydzień Jaskry. - Ta choroba nie boli, a podstępnie zabiera nam wzrok - ostrzega prof. Iwona Grabska-Liberek. Gość radiowej Jedynki drobiazgowo wyjaśnia, jak postępuje jaskra, a także jakie są czynniki ryzyka zachorowania.

Na jaskrę nie ma lekarstwa, można ją tylko zahamować. Dlatego tak ważne jest jak najwcześniejsze jej rozpoznanie.

Co można zrobić aby tak pokaźna grupa ludzi nie trafiła do kategorii wykluczonych społecznie? Jak leczyć i rehabilitować? Jak uruchomić społeczną empatię na problem osób słabo widzących i niewidomych? Jak do tego problemu podchodzą np. w Japonii?

Jaskra to jedna z wielu chorób oczu. Polski Związek Niewidomych rozpoczął kampanię, mającą zwrócić uwagę na choroby siatkówki oka.

 

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadził: Artur Wolski

Goście: prof. dr hab. Iwona Grabska-Liberek (kierownik Kliniki Okulistyki Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego SPSK im. prof. dr W. Orłowskiego w Warszawie, Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Okulistyki, Prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Okulistycznego), dr Tomasz Sobierajski (socjolog zdrowia, wykładowca w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych w Uniwersytecie Warszawskim)

Data emisji: 6.03.2015

Godzina emisji: 23.35

ag/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ucho broni się tylko przed pierwszym ciosem

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2015 11:20
- Jeżeli wuwuzela zatrąbi raz na 15 minut, nasze ucho sobie z tym poradzi. Jednak ciągły hałas gwarantuje problemy - ostrzega ekspert w Międzynarodowym Dniu dla Ucha i Słuchu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy gorączki należy się bać?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 15:24
Jedni wpadają w panikę, chcą wzywać pogotowie lub jechać do szpitala. Inni machają tylko ręką twierdząc, że gorączka się zdarza i trzeba ją przeczekać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witaminy, minerały... lekomania zaczyna się niewinnie

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2015 12:05
- Ludzie sięgają po całe masy tabletek, by uniknąć wysiłku. Efekt jest jednak odwrotny, zamiast pomóc można sobie zaszkodzić - przestrzega psychoterapeuta Robert Rutkowski.
rozwiń zwiń