Lekarstwem dla człowieka jest drugi człowiek

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 14:44
Ile warta jest ta słynna teza Karla Rahnera dziś, gdy gwarantem stabilizacji i najlepszym przyjacielem człowieka często są pieniądze i znajomości, a nie druga osoba?
Audio
  • Filozofia Karla Rahnera (Naukowy Zawrót Głowy/Jedynka)
Pierwszy od lewej Karl Rahner, zdjęcie z 1974 roku
Pierwszy od lewej Karl Rahner, zdjęcie z 1974 roku

Jak tłumaczył w Radiowej Jedynce jezuita ojciec Wacław Oszajca, niemiecki duchowny i filozof bardzo cenił sobie ludzkie marzenia i tęsknoty. - Uważał, że pragnienia dobrze o nas świadczą, bo dzięki nim próbujemy przekraczać ograniczenia - powiedział Oszajca.

Dochodząc jednak do granicy stajemy przed wyborem. Można bowiem uznać, że poza nią nic już nie istnieje lub stwierdzić, że po drugiej stronie czeka nas ciąg dalszy. - Z rahnerowskiego punktu widzenia można powiedzieć, że coś na ten temat wiemy. Znamy to nawet z popularnego powiedzenia "byłem w siódmym niebie". Nawet niewierzący człowiek nie zdaje sobie sprawy, że tym samym przedstawia kosmologiczny model wszechświata - wyjaśniał jezuita w rozmowie z Arturem Wolskim.

Zmarły w 1984 roku Karl Rahner odegrał dużą intelektualną rolę w przygotowaniu Soboru Watykańskiego II. Znany jest również z interpretacji definicji tolerancji, jako gotowości przyznania przedstawicielowi innego światopoglądu tej samej dozy inteligencji i dobrej woli, co sobie.

***

Tytuł audycji: Z filozofią na Ty

Prowadził: Artur Wolski

Gość: Wacław Oszajca (zakonnik jezuita, dziennikarz, poeta, teolog)

Godzina emisji: 23.38

Data emisji: 1.04.2015

tj/ag

Czytaj także

Gdyby nie Machiavelli, nie byłoby "House of Cards"

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2015 09:53
- Ten serial to typowy przykład trochę strywializowanego makiawelizmu. Mamy w nim mroczną wizję polityki, opartej na argumentach siły, gdzie moralność nie gra roli - mówi filozof Rafał Wonicki.
rozwiń zwiń