Zmartwychwstanie opisywano jeszcze przed Jezusem

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2015 10:52
Idea pośmiertnego powrotu do świata żywych nie była obca pogańskiej tradycji przedchrześcijańskiej i to zarówno w warstwie mitycznej, jak i w opowieściach o losach konkretnych ludzi.
Audio
  • Motywy zmartwychwstania w opowieściach wcześniejszych niż Ewangelia (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Jerozolima - grota, w której złożono ciało Chrystusa
Jerozolima - grota, w której złożono ciało ChrystusaFoto: PAP/NEWSCOM

W połowie I wieku w Imperium Rzymskim popularna była powieść, której bohaterka - Kaliloe - zmartwychwstała, a opis okoliczności zdarzenia był niemal identyczny, jak ten, który dotyczył Jezusa. To nie jedyny taki przypadek.
Naukowcy tłumaczyli ich występowanie wpływem chrześcijaństwa. Według nich, autorzy przeczytali Ewangelię i wykorzystali schemat zmartwychwstania. Ale z czasem badacze stwierdzili występowanie tego motywu w opowieściach, które powstały zanim zaczęto opisywać losy Chrystusa. Relacja o pustym grobie także ma swój odpowiednik w literaturze pogańskiej, której autorzy nie czytali Ewangelii.
Historyk Sławomir Poloczek zastanawia się, jak interpretować opisy przypadków zmartwychwstania w stuleciach poprzedzających narodziny Jezusa. Może to ewangeliści czytali wcześniejsze opowieści, a występujące w nich motywy wykorzystali opisując życie Jezusa?

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gości: Sławomir Poloczek (historyk starożytności z Instytutu Historycznego UW)

Data emisji: 4.04.2015

Godz. emisji: 23.30

ag/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak