Bez perspektyw, czyli człowiek jednowymiarowy

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2015 16:18
Filozofia może być skutecznym narzędziem w sprawowaniu władzy i procesach zarządzania. Dowodził też tego Herbert Marcuse, niemiecko-amerykański filozof rewolty studenckiej lat 60. XX wieku.
Audio
  • Herbert Marcuse i jego człowiek jednowymiarowy (Naukowy Zawrót Głowy/Jedynka)
Kapitalizm, kultura masowa, konsumpcjonizm, stworzyły człowieka, którym łatwo manipulować, dopasować jego potrzeby do podaży, albo uzależnić od odgórnych ustaleń (Zdjęcie ilustracyjne)
Kapitalizm, kultura masowa, konsumpcjonizm, stworzyły człowieka, którym łatwo manipulować, dopasować jego potrzeby do podaży, albo uzależnić od odgórnych ustaleń (Zdjęcie ilustracyjne)Foto: tpsdave/Pixabay

Marcuse twierdził, że system kapitalistyczny korumpuje pracowników. Zapewnia im w miarę stabilny byt za cenę wyzbycia się wszelkich marzeń o przyszłości.

- Robotnicy, których stać na pralkę lub samochód myślą o swoim bycie w kategoriach stabilności i zanika w nich rewolucyjny potencjał. Marcuse nazwał ich ludźmi jednowymiarowymi, nastawionymi na zysk, poprawę bytu materialnego za cenę utarty potencjału duchowego, który w nich drzemie - tłumaczył w Jedynce dr hab. Tomasz Wiśniewski, filozof z Uniwersytetu Warszawskiego.

Jednowymiarowy człowiek żyje krótko, głównie dla pracy. Funkcjonuje w systemie demokratycznym, który jednak w swej istocie jest autorytarny. Zarządza nim wąska grupa ludzi dyktujących sposób postrzegania wolności i szczęścia wyłącznie przez możliwość nabywania coraz większej ilości towarów. Czy zatem jesteśmy ludźmi jednowymiarowymi?

***

Tytuł audycji: Z filozofią na Ty

Prowadził: Artur Wolski

Gość: dr hab. Tomasz Wiśniewski (filozof)

Data emisji: 8.04.2015

Godzina emisji: 23.38

tj/pg

Czytaj także

Lekarstwem dla człowieka jest drugi człowiek

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 14:44
Ile warta jest ta słynna teza Karla Rahnera dziś, gdy gwarantem stabilizacji i najlepszym przyjacielem człowieka często są pieniądze i znajomości, a nie druga osoba?
rozwiń zwiń