X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tajemnice Wyspy Wielkanocnej odkryte w polskiej bibliotece

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2015 12:10
4 lata temu w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie znaleziono nieznany wcześniej manuskrypt z końca XVIII w. opisujący Wyspę Wielkanocną.
Audio
  • Czego dowiadujemy się o Wyspie Wielkanocnej z manuskryptu Johanna Forstera? (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Wyspa Wielkanocna znana jest przede wszystkim ze słynnych kamiennych posągów przedstawiających głowy  moai
Wyspa Wielkanocna znana jest przede wszystkim ze słynnych kamiennych posągów przedstawiających głowy – moaiFoto: PAP/EPA/IAN SALAS

Rapa Nui, czyli Wyspa Wielkanocna, została odkryta przez ekspedycję holenderską Jacoba Roggeveena w Niedzielę Wielkanocną 5 kwietnia 1722 roku. Pół wieku później, w marcu 1774 r., do brzegów leżącej na środku Pacyfiku wyspy przybił statek znanego podróżnika kapitana Jamesa Cooka. Zwyczajem takich wypraw było zabieranie na pokład przyrodników. W przypadku tej konkretnej byli to Johann Forster i jego syn George, obywatele Rzeczpospolitej o korzeniach niemiecko-szkocko-polskich.

To właśnie Johann Forster jest autorem manuskryptu poświęconego Wyspie Wielkanocnej, który znajduje się w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie. Tekst rzuca nowe światło na historię kontaktów Europejczyków z mieszkańcami Rapa Nui, ukazuje także przebieg brytyjskiej eksploracji wyspy, dodając nowe, wcześniej pomijane informacje. Przy okazji wyjaśnia kilka tajemnic, jakie kryje wyspa...

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr hab. Zuzanna Jakubowska (Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW)

Data emisji: 8.04.2015

Godz. emisji: 21.37

pg/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak odkryto Wyspę Wielkanocną

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2015 08:11
W 1721 roku holenderski admirał Jacob Roggeveen wypłynął na Ocean Spokojny w poszukiwaniu - jak to określał - południowego kontynentu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyspa Wielkanocna - to do niej wzdychają podróżnicy

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 17:18
Chociaż liczy sobie raptem 163,6 km² i ma niewiele ponad 5 tysięcy mieszkańców, Wyspa Wielkanocna jest marzeniem ludzi z całego świata. Niełatwo się tam dostać, za to łatwo stracić głowę dla oszałamiającej przyrody i Parku Narodowego Rapa Nui.
rozwiń zwiń