Z jego myśli czerpią Myslovitz, Kazik, Kult...

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 04:18
Erich Fromm jest nieustającą inspiracją również dla popkultury. Co sprawia, że myśl filozofa nie traci na aktualności?
Audio
  • Mieć czy być? Dylematy Ericha Fromma (Z filozofią na ty/Jedynka)
Erich Fromm jest autorem  słynnego zdania: mieć czy być?
Erich Fromm jest autorem słynnego zdania: "mieć czy być?"Foto: Wikipedia Commons/ lic. CC BY 2.0/ Arturo Espinosa - https://www.flickr.com/photos/espinosa_rosique/8583002405

Profesor Tomasz Wiśniewski wyjaśnia, że według myśli Fromma najważniejsze było "bycie", czyli świadome przeżywanie życia w każdej chwili. - Filozof zarzucał społeczeństwu zachodniemu, że jesteśmy po prostu bezmyślni. Znaczy to, że kierujemy się pewnymi impulsami, swoim dobrze pojętym interesem, podczas gdy w rzeczywistości realizujemy scenariusz napisany nie przez nas i przeciwko nam - mówi gość radiowej Jedynki.

Erich Fromm polecał, by zatrzymać się w hiperaktywności i zastanowić się nad tym, co leży w naszym najgłębszym interesie jako człowieka. Z audycji dowiesz się jak należy to zrobić i w jaki sposób może to odmienić nasze życie.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. Tomasz Wiśniewski (Instytut Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 22.04.2015

Godzina emisji: 23.38

sm/ag

Czytaj także

Simone de Beauvoir, ideologia gender i dzisiejsza rola kobiet

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 01:22
Za życia okrzyknięto ją skandalistką. Szokowała śmiałymi i niezależnymi poglądami. - Simone de Beauvoir zajęła się problematyką kobiet i zapoczątkowała drugą falę feminizmu - mówi prof. Magdalena Środa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekarstwem dla człowieka jest drugi człowiek

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 14:44
Ile warta jest ta słynna teza Karla Rahnera dziś, gdy gwarantem stabilizacji i najlepszym przyjacielem człowieka często są pieniądze i znajomości, a nie druga osoba?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez perspektyw, czyli człowiek jednowymiarowy

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2015 16:18
Filozofia może być skutecznym narzędziem w sprawowaniu władzy i procesach zarządzania. Dowodził też tego Herbert Marcuse, niemiecko-amerykański filozof rewolty studenckiej lat 60. XX wieku.
rozwiń zwiń