Protoplasta myślenia naukowego, którego inspirowało światło

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2015 09:00
Już w XII wieku Robert Grosseteste twierdził, że ważne są fakty, a nie tylko stwierdzenie przyczyny. - Miał rację i był autorem zmiany w ówczesnym myśleniu naukowym - mówi Marcin Trepczyński.
Audio
  • Robert Grosseteste - protoplasta myślenia naukowego (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Robert Grosseteste jako pierwszy człowiek w średniowieczu docenił wartość nauk eksperymentalnych. Jego ważnym dziełem jest traktat O świetle, opisujący metafizyczne koncepcje dotyczące światła jako zasady rzeczywistości
Robert Grosseteste jako pierwszy człowiek w średniowieczu docenił wartość nauk eksperymentalnych. Jego ważnym dziełem jest traktat "O świetle", opisujący metafizyczne koncepcje dotyczące światła jako zasady rzeczywistościFoto: pixabay/domena publiczna

Od czasów brytyjskiego filozofa sprawdzanie faktów i przyczyn jest nieodłączne. - Grosseteste stał się ojcem myślenia eksperymentalnego w średniowieczu przypominając, że już Arystoteles stawiał na badanie rzeczywistości. Później inni, głównie myśliciele angielscy, kontynuowali tę drogę - mówi filozof z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.

Średniowiecznego filozofa najbardziej interesowały zjawiska związane z optyką. - Jego inspiracją było światło mistyczne, duchowe, ale zdecydował się "zejść na ziemię" i badał też światło, które my znamy - mówi Marcin Trepczyński.

Z audycji dowiesz się jak Grosseteste rozumiał "światłość", jaki związek miała jego myśl z Teorią Wielkiego Wybuchu i z jakich powodów przeciwstawił się... papieżowi.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: Marcin Trepczyński (filozof z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 6.05.2015

Godzina emisji: 23.30

sm/asz

Czytaj także

Tracimy kontakt z rzeczywistością. Ktoś to przewidział

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 15:36
W dobie internetu myśl psychiatry Antoniego Kępińskiego nabiera nowych znaczeń. - On pisał o derealizacji, czyli utracie granicy między fantazją i tym, co realne - mówi prof. Zofia Rosińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z jego myśli czerpią Myslovitz, Kazik, Kult...

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 04:18
Erich Fromm jest nieustającą inspiracją również dla popkultury. Co sprawia, że myśl filozofa nie traci na aktualności?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Brzozowski - filozof oporny na ideologie

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2015 03:29
- Stanisław Brzozowski pozostawił po sobie książkę-legendę i legendę biograficzną. Żył na przełomie wieków i był jednym z najwybitniejszych polskich intelektualistów tego czasu - mówi Eliza Kącka.
rozwiń zwiń