Nieznany front zimnej wojny. 10 milionów zakazanych książek

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2015 03:33
- Alfred Reisch, autor "Nieznanego frontu zimnej wojny" był konsekwentnym antykomunistą, który chciał przyczynić się do rozpadu bloku pokojowymi metodami - mówi dr Janos Tischler.
Audio
  • Rozmowa o książce Alfreda Reischa "Nieznany front zimnej wojny" (Naukowy zawrót głowy)
Pięć lat od rozpoczęcia przez CIA dystrybucji książek za żelazną kurtyną do Berlina przyjechał prezydent John F. Kennedy. 26 czerwca 1963 stanął na specjalnej platformie na posterunku Charlie przy murze berlińskim - symbolu zimnej wojny. Tego dnia wygłosił też słynne przemówienie - Jestem Berlińczykiem - kennedy.polskieradio.pl
Pięć lat od rozpoczęcia przez CIA dystrybucji książek za żelazną kurtyną do Berlina przyjechał prezydent John F. Kennedy. 26 czerwca 1963 stanął na specjalnej platformie na posterunku Charlie przy murze berlińskim - symbolu zimnej wojny. Tego dnia wygłosił też słynne przemówienie - "Jestem Berlińczykiem" - kennedy.polskieradio.plFoto: PAP/Archiwum/DPA (zdjęcie z wcześniejszej wizyty Kennedy'ego w Berlinie, 1962)

W latach 1956-1991 istniał tajny program dystrybucji książek za żelazną kurtyną. Była to amerykańska akcja przekazywania lektur do bloku wschodniego, która trwała prawie 40 lat. Udało się rozprowadzić ponad 10 milionów pozycji wydawniczych, co miało niemały wpływ na ostateczny wynik zimnej wojny. Tym tematem od lat zajmował się Alfred Reisch, co opisał w książce "Nieznany front zimnej wojny".

- Stany Zjednoczone po śmierci Stalina uznały, że jeśli nie ma możliwości, by zbrojnie wyzwolić te kraje, to trzeba docierać do ich elit poprzez literaturę. Bo jeśli będą myśleć inaczej, to będą mogli wywierać wpływ na decydentów, przywódców komunistycznych - mówi dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury.

Jakie książki dystrybuowano? Z jakich powodów Polska była krajem kluczowym tego programu? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: Małgorzata Choma-Jusińska (redaktor książki Alfreda Reischa "Nieznany front zimnej wojny", IPN) i Janos Tischler (Węgierski Instytut Kultury)

Data emisji: 11.05.2015

Godzina emisji: 21.37

sm/asz

Czytaj także

John F. Kennedy: Jestem berlińczykiem!

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2021 05:45
- Wszyscy wolni ludzie, gdziekolwiek by żyli, są obywatelami Berlina, a zatem jako wolny człowiek czerpię dumę ze słów: Ich bin ein Berliner - mówił prezydent USA 57 lat temu, 26 czerwca 1963 roku, w Berlinie Zachodnim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawda o Obławie Augustowskiej ujrzy światło dzienne

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 01:41
- Obława Augustowska to zbrodnia, o której nikt nie mógł mówić w okresie PRL. Był to ogromny dramat lokalnej ludności - opowiada Małgorzata Żuławnik z IPN.
rozwiń zwiń