X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Oni walczą o zachowanie pamięci o przeszłości narodu

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2015 14:55
Juliusz Kulesza, Kazimierz Piechowski, Zofia Pilecka-Optułowicz, Andrzej Pilecki i Janusz Krupski - to tegoroczni laureaci nagrody "Kustosz Pamięci Narodowej". O ich niezwykłym życiu i działalności mówił w Jedynce dr Rafał Leśkiewicz, członek kapituły nagrody.
Audio
  • Znamy laureatów nagrody "Kustosz Pamięci Narodowej" (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Juliusz Kulesza
Juliusz KuleszaFoto: kadr z materiału IPN

22 maja na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród "Kustosz Pamięci Narodowej". Tytuł przyznawany jest przez Instytut Pamięci Narodowej od 2002 r. instytucjom, organizacjom społecznym i osobom, które swoim życiem, postawą, działalnością przyczyniły się do upamiętnienia historii narodu polskiego w latach okupacji i w czasach komunizmu.

Jak wyjaśnił członek kapituły nagrody dr Rafał Leśkiewicz z IPN, co roku laureatów jest pięciu. W tym roku wyróżniony został Kazimierz Piechowski, jeden z pierwszych więźniów Auschwitz, numer obozowy - 918. - To postać wyjątkowa. To człowiek, który mówi o swoich doświadczeniach, spotyka się z młodzieżą, propaguje wiedzę o historii najnowszej - stwierdził gość Jedynki, który opowiedział również o życiu Piechowskiego, jego walce i ucieczce z obozu zagłady.

HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl>>>
Tytuł "Kustosza Pamięci Narodowej" otrzymał także Juliusz Kulesza, który jako 17-latek wziął udział w Powstaniu Warszawskim. Opowieści nagrodzonego o jego udziale w tym zrywie można wysłuchać w audycji. - Pan Juliusz jest autorem kilkunastu bardzo ciekawych i znanych książek, m.in. "Z tasiemką na czołgi", "Sierpień przez całe życie" - wskazał historyk z IPN.
Rodzeństwo Zofia Pilecka-Optułowicz i Andrzej Pilecki, dzieci rotmistrza Witolda Pileckiego, dobrowolnego więźnia Auschwitz, bohatera Polskiego Państwa Podziemnego straconego przez władze komunistyczne w 1948 r. po haniebnym procesie, zostało docenione za walkę o dobre imię ojca i pamięć o nim. O tej batalii opowiedział w Jedynce Jacek Pawłowicz z IPN.
Kolejnym laureatem jest działacz opozycji antykomunistycznej w PRL Janusz Krupski, który zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku. Nagrodę odebrała wdowa po nim - Joanna Krupska, która w audycji wspomniała swojego męża.
Piąta statuetka powędruje do Muzeum Polskiego w Rapperswilu (Szwajcaria), jednej z najstarszych polskich placówek kulturalnych poza granicami RP. Decyzję kapituły wytłumaczył dr Leśkiewicz.
Patronem medialnym wydarzenia było Polskie Radio.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka
Goście: dr Rafał Leśkiewicz (członek kapituły nagrody "Kustosz Pamięci Narodowej", IPN), Jacek Pawłowicz (IPN), Joanna Krupska (wdowa po Joanna Krupska)

Godzina emisji: 23.35

Data emisji: 23.05.2015
kk/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Potomkowie rotmistrza Pileckiego Kustoszami Pamięci Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2015 09:27
Na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono nagrody w konkursie "Kustosz Pamięci Narodowej". Przyznawane są za udział w upamiętnianiu historii Polski w latach 1939-89.
rozwiń zwiń