Nauka w walce z nowotworami

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 10:29
- Atomistyka wyrosła z potrzeb wojskowych, ale my w instytucie przez cały czas prowadziliśmy badania jawne - mówił prof. Marek Jeżabek, dyrektor Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie-Bronowicach.
Audio
  • Prof. Marek Jeżabek o historii i dokonaniach Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie-Bronowicach (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Centrum Cyklotronowe Bronowice Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie
Centrum Cyklotronowe Bronowice Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w KrakowieFoto: Ewa Chyra

60 lat temu powstał Instytut Badań Jądrowych w Świerku pod Warszawą. Jednocześnie dzięki staraniom prof. Henryka Niewodniczańskiego w Krakowie-Bronowicach rozpoczął działalność Instytut Fizyki Jądrowej.

Jednym z ważnych odcinków działalności instytutu jest wykorzystanie fizyki jądrowej w medycynie. - Jesteśmy szczęśliwi, że udało nam się powiązać fizykę jądrową z pomocą chorym na nowotwory. Cyklotron pozwala skutecznie walczyć z pewnymi typami nowotworów dzięki prowadzeniu terapii protonowej - podkreślał prof. Marek Jeżabek.

Gość Jedynki zauważył, że pierwsze projekty związane były z wykorzystaniem cyklotronu z ZSRR, który umożliwiał przeprowadzenie badań na światowym poziomie. - Prof. Niewodniczańskiemu udało się wprowadzić Polskę do elitarnego klubu krajów prowadzących badania z fizyki jądrowej - przyznał dyrektor Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie-Bronowicach.

Ekspert mówił również o najważniejszych odkryciach dokonanych w instytucie. Zaliczył do nich m.in. stwierdzenie istnienia efektu Czudakowa związanego z produkcją kaskad elektronowych oraz termoluministencji.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: Prof. Marek Jeżabek (dyrektor Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie-Bronowicach)

Data emisji: 16.06.2015

Godzina emisji: 23.13

to/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polski reaktor będzie pracował kolejną dekadę

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2015 19:00
Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) otrzymało nowe, dziesięcioletnie, pozwolenie na dalszą eksploatację badawczego reaktora jądrowego "Maria".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski akcelerator prawie gotowy!

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 19:00
Synchrotron, czyli serce powstającego w Krakowie Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris, przykryły betonowe płyty. Oznacza to, że jego budowa dobiega końca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski naukowiec współautorem medycznych badań nad promieniowaniem

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2015 20:00
Nowy test z krwi ma pomóc w leczeniu ludzi, którzy otrzymali dużą dawkę promieniowania - twierdzą międzynarodowi naukowcy. W badaniach uczestniczył też ekspert z Polski. Wspólną pracę publikuje portal prestiżowego tygodnika „Science”.
rozwiń zwiń