Superroboty w szeregach policji

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2015 11:07
- Robot policyjny ma przede wszystkim uchronić funkcjonariusza przed zagrożeniami związanymi z operowaniem ładunkiem wybuchowym. Ma go uwolnić też od stresu - powiedział w Jedynce dr inż. Jan Jabłkowski.
Audio
  • Dr inż. Jan Jabłkowski o superrobotach (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Robot Inspektor
Robot InspektorFoto: PIAP/ulotka reklamowa

Roboty od zawsze miały zastępować człowieka przy pracach szczególnie trudnych niebezpiecznych i uciążliwych. Tak było w fabrykach, gdy znajdowały zastosowanie przy zgrzewaniu, spawaniu i lakierowaniu. Podobnie jest z robotami mobilnymi, które poruszają się w środowisku człowieka. Mają za zadanie odseparowanie go od najbardziej niebezpiecznych zjawisk.

Pierwsze mobilne superroboty zbudowane w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów trafiły do policji. - Takie rozwiązanie okazało się konieczne po wypadku, który miał miejsce w kwietniu 1996 roku Warszawie, na stacji benzynowej. Podczas próby rozbrajania bomby zginął policyjny pirotechnik porucznik Piotr Molak - wyjaśnił dr inż. Jan Jabłkowski z PIAiP.

Policja nie jest jedynym klientem Instytutu. - Jesteśmy w stanie dopasować robota do szczególnych potrzeb zamawiającego, nawet jeśli jego wyobrażenia są czasem dziwaczne - wskazał gość "Naukowego zawrotu głowy". W audycji opowiedział o różnych typach maszyn i ich możliwościach.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: dr inż. Jan Jabłkowski (dyrektor Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów z Warszawy)

Data emisji: 14.07.2015

Godzina emisji: 21.36

kk/bch

Czytaj także

Roje robotów ruszą na ratunek

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2015 11:11
Roje robotów mogą okazać się ratunkiem dla ofiar katastrof naturalnych. Takiego zdania są amerykańscy wynalazcy, którzy proponują nowe, gromadne rozwiązanie.
rozwiń zwiń