Hoplici - wrogów gromili włóczniami i poezją

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2015 15:18
- Na bitewnych polach dominowali od połowy VII wieku p.n.e. Ich strategii sprzyjała grecka geografia - mówił w Jedynce o hoplitach historyk Alfred Twardecki.
Audio
  • Alfred Twardecki o stylu walki hoplitów (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Hoplici swoją nazwę wzięli od wielkich tarcz, które potrafiły ważyć około 30 kilogramów
Hoplici swoją nazwę wzięli od wielkich tarcz, które potrafiły ważyć około 30 kilogramówFoto: Wikipedia/Rolf Müller/C.C. 3.0

Ciężkozbrojnym piechurom poświęcona jest wystawa "Hoplici. O sztuce wojennej starożytnej Grecji" w Muzeum Narodowym w Warszawie. Jej kustosz Alfred Twardecki opowiadał, że przez stulecia stanowili oni jedną z najgroźniejszych jednostek starożytnego świata. - Hoplici walczyli w falandze. Ustawieni w kilku szeregach, tworzyli mur z włóczni i tarcz, trudny do przełamania w ataku frontalnym - wyjaśniał. Temu sposobowi walki sprzyjało górzyste ukształtowanie Grecji, utrudniające manewry oskrzydlające.

Co ciekawe, ważną rolę w walce hoplitów pełniła poezja...

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Goście: Alfred Twardecki (historyk)

Data emisji: 15.07.2015

Godzina emisji: 21.30

bch/asz

Czytaj także

Co powiedział, co zrobił, jakiego miał konia - anegdot o Aleksandrze Macedońskim jest niezliczona liczba

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2015 06:49
- Ateńczycy i Rzymianie wznosili mu posągi, Egipcjanie nadali mu tytuł faraona, Babilończycy koronowali na króla. Nie ma w historii barwniejszej postaci niż Aleksander Macedoński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojna trojańska – fakty i mity

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 05:50
Niektórzy współcześni archeologowie podważają prawdziwość przekazu Homera i istnienie Troi. Inni twierdzą, że posiadają dowody na istnienie pałaców Agamemnona i Nestora, a Odyseusza i Priama uznają za postacie historyczne. Starożytne wazy pokazują wojnę, którą można uznać za trojańską, ale nie jest pewne, czy przekazują mit, czy opowieść historyczną.
rozwiń zwiń