Heraklit - filozof, który nie wierzył w ludzi

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2015 09:28
- On mówi, że źle robimy poszukując stałości w życiu, gdyż nieustanna zmiana jest wpisana w naturę świata - o nauczaniu Greka mówiła w Jedynce filozofka Katarzyna Kasia.
Heraklit swoje nauki próbował głosić publicznie, ale potem się na ludzkość obraził. Swoje pisma zapieczętował i złożył jako ofiarę w świątyni Artemidy (portret Heraklita autorstwa  J. Fabera)
Heraklit swoje nauki próbował głosić publicznie, ale potem się na ludzkość obraził. Swoje pisma zapieczętował i złożył jako ofiarę w świątyni Artemidy (portret Heraklita autorstwa J. Fabera)Foto: Wikipedia/ Wellcome Images/C.C. 4.0

- Heraklit już w starożytności nazywany był ciemnym filozofem, a to dlatego, że to, co po sobie zostawił, jest mało zrozumiałe - wyjaśniał gość cyklu "Z filozofią na Ty". Współcześni kojarzą go przede wszystkim ze słowami "panta rhei", oznaczającymi, iż świat, który znamy, ulega nieustanym przeobrażeniom.

Jakie wnioski, zdaniem Heraklita, powinni wyciągnąć z tego twierdzenia ludzie? Dlaczego filozof ten przedkładał siłę ognia nad żywioł wody?

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Katarzyna Kasia (filozof)

Data emisji: 15.07.2015

Godzina emisji: 23.32

bch/asz

Czytaj także

Günter Abel: jestem, więc uczestniczę

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2015 15:27
Koncepcja Güntera Abla wyklucza podejście esencjalistyczne, w którym odnosimy się do świata jako całości. Wynika z niej jednak, że nie jesteśmy zdani na całkowitą dowolność, powszechny relatywizm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Św. Tomasz – wielki intelektualista, odważny człowiek

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2015 10:45
- Ten XIII-wieczny filozof chciał mieć wolność intelektualną, aby mówić o sprawach najważniejszych z pewną odpowiedzialnością na miarę ówczesnej nauki - zauważyła dr Gabriela Kurylewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy polityk może być szczęśliwy? Myśl Arystotelesa

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2015 03:54
- Polityk według Arystotelesa może być szczęśliwy, bo jest to najważniejsza działalność ludzka. Właściwą domeną polityki jest szczęście, bo polityk ma sprawić, aby wspólnota była szczęśliwa - mówi prof. Magdalena Środa.
rozwiń zwiń