Obserwatorium na Otrycie. Oaza gwiazd

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2015 14:31
Na nocnym niebie Bieszczad widać ponad 7000 gwiazd, dla porównania w Warszawie nie widać nic, a w mniejszym mieście ok. 200.
Audio
  • W Bieszczadach powstaje obserwatorium astronomiczne. "Niebo nad Otrytem to zjawisko nieziemskie" (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
- Niebo nad Bieszczadami jest wyjątkowe w skali Europy - podkreśla Pavol uri. - Można tu oglądać obiekty i zjawiska, których gdzie indziej już nie widać, np. światło zodiakalne.
- Niebo nad Bieszczadami jest wyjątkowe w skali Europy - podkreśla Pavol Ďuriš. - Można tu oglądać obiekty i zjawiska, których gdzie indziej już nie widać, np. światło zodiakalne. Foto: Pavol Ďuriš/Park Gwiezdnego Nieba "Bieszczady"

Bieszczady to synonim dzikiej przyrody. To jedno z ostatnich miejsc w Europie, gdzie wciąż występuje prawdziwie ciemne niebo. Dlatego tu w 2013 r. powołano Park Gwiezdnego Nieba "Bieszczady". To drugi co do wielkości, po brytyjskim, park tego typu w Europie. Teraz będzie tam także obserwatorium.

Buduje je Stowarzyszenie "Klub Otrycki", a Obserwatorium Astronomiczne powstanie przy Domu Pracy Twórczej "Chata Socjologa". Obiekt ten leży na wysokości 896 m n.p.m., na Otrycie - jednym z najpiękniejszych i najdzikszych pasm bieszczadzkich, na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Sanu, który stanowi otulinę Bieszczadzkiego Parku Narodowego i razem z nim wchodzi w skład Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery "Karpaty Wschodnie".

Lokalizacja stwarza niepowtarzalne warunki do obserwacji nieba. Zanieczyszczenie sztucznym światłem pochodzące z siedzib ludzkich właściwie tutaj nie występuje. Na nocnym niebie widać ponad 7000 tysięcy gwiazd, dla porównania w Warszawie nie widać nic, a w mniejszym mieście ok. 200 gwiazd. Obserwatorium stworzy możliwość działalności: naukowej, popularyzacyjnej i edukacyjnej w dziedzinie astronomii. Także edukacji ekologicznej – budowania zrównoważonych relacji człowieka z naturą oraz ochrony przyrody. Obserwatorium będzie udostępnione okolicznym uczniom, młodzieży, turystom, miłośnikom astronomii, ale i studentom wielu polskich uczelni. 

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: Łukasz Widła-Domaradzki (członek Rady Otryckiej), Maciej Lipka (inżynier jądrowy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych, sympatyk zaangażowany w prace Klubu Otryckiego), Pavol Ďuriš (Słowak mieszkający w Polsce, astronom z gminy Lutowiska)

Data emisji: 10.08.2015

Godzina emisji: 21.37

asz/pg

Czytaj także

Zdradzamy sposoby na spędzenie niezwykłych wakacji

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2014 20:09
SPA, wakacje w hotelu z basenem w Egipcie, albo wylegiwanie się na nadmorskim piasku. Dla wielu Polaków to szczyt marzeń, jeśli chodzi o spędzanie wakacji. Coraz więcej osób chce jednak podczas urlopu coś ciekawego zobaczyć albo przeżyć i to w ciszy i spokoju, a nie wśród tłumu innych urlopowiczów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosmiczna misja w piekielnych warunkach. Słońce na celowniku

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2015 01:50
Słońce było uznawane za małą i stosunkowo niewyróżniającą się gwiazdę. Jest ono jaśniejsze niż ok. 95 proc. gwiazd na Drodze Mlecznej. Wkrótce poznamy je lepiej, dzięki misji Solar Orbiter.
rozwiń zwiń