X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Karol Darwin kontra Pan Bóg. Dyskusja o ewolucji dziś

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 03:23
- Gdybyśmy chcieli wybrać pogląd, który najlepiej godzi wymagania Pisma Świętego i rzetelne dane naukowe, to jest nim stanowisko progresywnego kreacjonizmu - uważa ojciec Michał Chaberek.
Audio
  • Stworzenie i ewolucja. W co dziś wierzymy? (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
- Nie wszystko da się poznać poprzez naukę. Metoda naukowa ma pewne granice, jedną z nich jest cud np. uzdrowienia - mówi o. Michał Chaberek
- Nie wszystko da się poznać poprzez naukę. Metoda naukowa ma pewne granice, jedną z nich jest cud np. uzdrowienia - mówi o. Michał ChaberekFoto: Waiting For The Word/flickr/CC BY 2.0

Dominikanin Michał Chaberek wyróżnia cztery stanowiska w kwestii ewolucji. Pierwszy to ateistyczny ewolucjonizm, zgodnie z którym ewolucja ukształtowała wszystko, co widzimy. Drugim jest kreacjonizm młodej ziemi. - Pomiędzy tymi dwoma skrajnymi poglądami mamy dwa umiarkowane: teistyczny ewolucjonizm, w którym Pan Bóg prowadził proces ewolucji oraz progresywny kreacjonizm, w świetle którego świat istnieje, ale Pan Bóg w pewnych momentach musiał zadziałać w sposób bezpośredni i nadprzyrodzony, aby dodać nowe etapy kształtowania się świata - opowiada doktor teologii fundamentalnej.

Autor książki "Kościół a ewolucja" wyjaśnia, że po ogłoszeniu teorii Darwina Kościół katolicki poszedł w inną stronę. - Pojawił się problem krytyki biblijnej, który dotknął również Kościół katolicki na początku XX wieku, ale w protestantyzmie przybrał formę radykalną, a mianowicie obalenia tego, co się nazywa mitologią Starego Testamentu. Księga Rodzaju została pozbawiona treści literalnej, stając się poezją, bajką - opowiada dominikanin.

Gość Doroty Truszczak wyjaśnił na jakich problemach w tym kontekście skupił się Kościół katolicki, jak należy odebrać słowa Jana Pawła II, który uznał ewolucję jako teorię naukową oraz jak w dzisiejszym świecie nauki jest odbierana teoria Karola Darwina.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: o. Michał Chaberek (dominikanin, doktor teologii fundamentalnej, autor książek "Kościół a ewolucja" oraz "Stworzenie czy ewolucja? Dylemat katolika")

Data emisji: 11.08.2015

Godzina emisji: 23.14

sm/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kosmiczna misja w piekielnych warunkach. Słońce na celowniku

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2015 01:50
Słońce było uznawane za małą i stosunkowo niewyróżniającą się gwiazdę. Jest ono jaśniejsze niż ok. 95 proc. gwiazd na Drodze Mlecznej. Wkrótce poznamy je lepiej, dzięki misji Solar Orbiter.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obserwatorium na Otrycie. Oaza gwiazd

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2015 14:31
Na nocnym niebie Bieszczad widać ponad 7000 gwiazd, dla porównania w Warszawie nie widać nic, a w mniejszym mieście ok. 200.
rozwiń zwiń