Od starego auta do nowych technologii. Polska rewolucja naukowa

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2015 12:17
- Przy zastosowaniu określonych substancji chemicznych jesteśmy w stanie oczyszczać odpady w taki sposób, że jednocześnie otrzymujemy z nich nanocząstki - mówi chemik dr Michał Wójcik.
Audio
  • Dr Michał Wójcik wyjaśnia, jak można odzyskiwać cenne nanomateriały z odpadów (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Laureat pierwszej nagrody programu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej IMPULS pracuje nad odzyskiwaniem nanomateriałów z odpadów metali z grupy platynowców. Platynowce, to metale szlachetne o cennych właściwościach chemicznych  są bardzo twarde, jak np. platyna
Laureat pierwszej nagrody programu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej IMPULS pracuje nad odzyskiwaniem nanomateriałów z odpadów metali z grupy platynowców. Platynowce, to metale szlachetne o cennych właściwościach chemicznych – są bardzo twarde, jak np. platynaFoto: Wikipedia Commons/ lic.CC BY 3.0 / Periodictableru - Praca własna

Dr Michał Wójcik opowiada, że dotychczas polscy naukowcy mieli doświadczenia w pracy z nanocząstkami metali szlachetnych, m.in. złota, srebra. - Chemia platynowców jest w pewnym sensie zbliżona do chemii pozostałych metali szlachetnych. Platynowcami są platyna, pallad oraz rod i w naszym projekcie skupiamy się na tych trzech - opowiada badacz.

Do badań polskich specjalistów wykorzystywane są odpady katalizatorów samochodowych, czyli części odpowiedzialne na redukcję szkodliwych czynników zawartych w spalinach. - Cykl życia takiego katalizatora to od 40 do 80 tys. km, czyli statystyczny samochód powinien mieć wymieniany katalizator pięć do ośmiu razy. W Polsce do czystości spalin nie przywiązuje się jeszcze tak wielkiej wagi jak np. w Niemczech czy na Zachodzie - mówi dr Wójcik.

W audycji wyjaśnił on także, dlaczego katalizator to cenny odpad, w jakich dziedzinach mogą być wykorzystane owe zrecyklingowane metale oraz w jaki sposób polska technologia może zrewolucjonizować światowy rynek.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: dr Michał Wójcik (młody polski badacz, Laureat pierwszej nagrody programu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej IMPULS)

Data emisji: 17.08.2015

Godzina emisji: 21.37

sm/pg

Czytaj także

Superroboty w szeregach policji

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2015 11:07
- Robot policyjny ma przede wszystkim uchronić funkcjonariusza przed zagrożeniami związanymi z operowaniem ładunkiem wybuchowym. Ma go uwolnić też od stresu - powiedział w Jedynce dr inż. Jan Jabłkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drony, skrzydła bezzałogowe i inne sukcesy polskich inżynierów

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2015 00:30
Zaczynali od sukcesów w małym lotnictwie, a dziś pomagają w weryfikacji dopłat unijnych i współpracują z GOPR. - Z góry widać więcej - mówi o projektach polskich naukowców inżynier Michał Wojas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najmniejsze cząstki światła uchwycone na zdjęciach

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 11:59
Rejestracji pojedynczych fotonów dokonał Radosław Chrapkiewicz, doktorant z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń