X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Od starego auta do nowych technologii. Polska rewolucja naukowa

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2015 12:17
- Przy zastosowaniu określonych substancji chemicznych jesteśmy w stanie oczyszczać odpady w taki sposób, że jednocześnie otrzymujemy z nich nanocząstki - mówi chemik dr Michał Wójcik.
Audio
  • Dr Michał Wójcik wyjaśnia, jak można odzyskiwać cenne nanomateriały z odpadów (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Laureat pierwszej nagrody programu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej IMPULS pracuje nad odzyskiwaniem nanomateriałów z odpadów metali z grupy platynowców. Platynowce, to metale szlachetne o cennych właściwościach chemicznych  są bardzo twarde, jak np. platyna
Laureat pierwszej nagrody programu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej IMPULS pracuje nad odzyskiwaniem nanomateriałów z odpadów metali z grupy platynowców. Platynowce, to metale szlachetne o cennych właściwościach chemicznych – są bardzo twarde, jak np. platynaFoto: Wikipedia Commons/ lic.CC BY 3.0 / Periodictableru - Praca własna

Dr Michał Wójcik opowiada, że dotychczas polscy naukowcy mieli doświadczenia w pracy z nanocząstkami metali szlachetnych, m.in. złota, srebra. - Chemia platynowców jest w pewnym sensie zbliżona do chemii pozostałych metali szlachetnych. Platynowcami są platyna, pallad oraz rod i w naszym projekcie skupiamy się na tych trzech - opowiada badacz.

Do badań polskich specjalistów wykorzystywane są odpady katalizatorów samochodowych, czyli części odpowiedzialne na redukcję szkodliwych czynników zawartych w spalinach. - Cykl życia takiego katalizatora to od 40 do 80 tys. km, czyli statystyczny samochód powinien mieć wymieniany katalizator pięć do ośmiu razy. W Polsce do czystości spalin nie przywiązuje się jeszcze tak wielkiej wagi jak np. w Niemczech czy na Zachodzie - mówi dr Wójcik.

W audycji wyjaśnił on także, dlaczego katalizator to cenny odpad, w jakich dziedzinach mogą być wykorzystane owe zrecyklingowane metale oraz w jaki sposób polska technologia może zrewolucjonizować światowy rynek.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: dr Michał Wójcik (młody polski badacz, Laureat pierwszej nagrody programu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej IMPULS)

Data emisji: 17.08.2015

Godzina emisji: 21.37

sm/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Superroboty w szeregach policji

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2015 11:07
- Robot policyjny ma przede wszystkim uchronić funkcjonariusza przed zagrożeniami związanymi z operowaniem ładunkiem wybuchowym. Ma go uwolnić też od stresu - powiedział w Jedynce dr inż. Jan Jabłkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drony, skrzydła bezzałogowe i inne sukcesy polskich inżynierów

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2015 00:30
Zaczynali od sukcesów w małym lotnictwie, a dziś pomagają w weryfikacji dopłat unijnych i współpracują z GOPR. - Z góry widać więcej - mówi o projektach polskich naukowców inżynier Michał Wojas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najmniejsze cząstki światła uchwycone na zdjęciach

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 11:59
Rejestracji pojedynczych fotonów dokonał Radosław Chrapkiewicz, doktorant z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń