Sztuczna inteligencja? Filozof obala tezy informatyki

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2015 03:59
John Rogers Searle podaje przykłady, które w obrazowy sposób udowadniają, że maszyny i komputery nie myślą, a jedynie postępują zgodnie z zapisanymi w systemie regułami.
Audio
  • Spór informatyki z filozofią (Z filozofią na ty/ Jedynka)
John Rogers Searle twierdzi, że komputery nie myślą i nie ma sztucznej inteligencji. Jego zdaniem, nawet skuteczne symulowanie rozumu przez komputer nie ma nic wspólnego z posiadaniem prawdziwego rozumu
John Rogers Searle twierdzi, że komputery nie myślą i nie ma sztucznej inteligencji. Jego zdaniem, nawet skuteczne symulowanie rozumu przez komputer nie ma nic wspólnego z posiadaniem prawdziwego rozumuFoto: A Health Blog/Flickr/domena publiczna

- Wyobraźmy sobie, że zamknięto nas w pokoju i mamy rozmawiać z kimś, kto jest na zewnątrz, po chińsku. Nie znamy tego języka, mamy jednak instrukcję obsługi kart zapisanych po chińsku i jesteśmy w stanie wymieniać je z tą osobą. O ile trzymamy się zasad, nasz przekaz będzie dla niej zrozumiały - wyjaśnia filozof dr Marcin Trepczyński.

Czy to jednak znaczy, że rozumiemy język chiński i komunikujemy się zgodnie z własną wolą? - Nie. I tak właśnie, mówi Searl, działają komputery. Nie rozumieją, ale dzięki temu, że mają program, że dokładnie stosują się do reguł, które im zadano, potrafią dawać odpowiedzi, które są sensowne - wyjaśnia gość Jedynki.

Amerykański filozof podważa także... ludzką umiejętność myślenia! Dr Trepczyński wyjaśnia searle'owskie podejście do mózgu i myśli, opowiada jak argument chińskiego pokoju przyjęło środowisko informatyczne oraz co Searl twierdził nt. sztucznej inteligencji.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: Marcin Trepczyński (Instytut Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 19.08.2015

Godzina emisji: 23.37

sm/asz

Czytaj także

Filozof, psycholog, pragmatyk. William James łączy światy

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 03:30
- Jeśli przyjrzymy się strukturze myśli filozoficznej Williama Jamesa, to zobaczymy, że udało mu się "ufilozoficznić" psychologię, a z drugiej strony "spsychologizować" filozofię - mówi dr Katarzyna Kasia, filozof.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Twardowski, czyli racjonalność, logika i obiektywizm

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2015 05:51
- Zastał sale wykładowe puste, a po kilkunastu latach trzeba było wynajmować sale koncertowe, bo uniwersyteckie nie mogły pomieścić chętnych - mówi o wykładach prof. Kazimierza Twardowskiego dr hab. Anna Brożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Problem materii i "Matrix" a nasze postrzeganie

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 13:47
- George Berkeley każe pamiętać o tym, że wyjaśnienie w świecie nauki może być inne. Nie należy wierzyć w to, że odkryliśmy tajniki materii, bo jej nie ma - mówi Marcin Trepczyński, filozof.
rozwiń zwiń