Nowa metoda leczenia nowotworów mózgu

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2015 01:56
Terapia borowo-neutronowa jest stosowana w kuracjach m.in. nowotworów mózgu. - Ufamy i mamy ku temu przesłanki, że zastosowanie tej metody pozwoli poprawić wyniki leczenia - mówi prof. Paweł Kukołowicz.
Audio
  • Fizyka dla medycyny (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Choroby mózgu są jednym z największych wyzwań współczesnego świata
Choroby mózgu są jednym z największych wyzwań współczesnego świataFoto: Glow Images/East News

Reaktor MARIA w Świerku wkrótce zyska nowe stanowiska badawcze. Naukowcy Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) chcą uruchomić specjalistyczne laboratorium do badań nad wiązkami neutronów epitermicznych. Dzięki temu Polska będzie mogła włączyć się w światowe badania nad terapią borowo-neutronową (BNCT), innowacyjną metodą leczenia nowotworów np. mózgu.

Cała terapia trwa ok. 20 minut, a o jej skuteczności możemy się dowiedzieć po dłuższym okresie. Jak wyjaśnia lekarz, prof. Paweł Kukołowicz, zależy to od tego, jak długo pacjenci z daną chorobą nowotworową żyją bez leczenia. - Celem każdej takiej terapii jest przedłużenie życia i czasami udaje się to osiągnąć na bardzo długo. Pytanie o to, jak szybko to działa jest mierzone w kategoriach tego, jak długo po leczeniu obserwujemy pacjenta bez objawów choroby - opowiada profesor.

Goście Doroty Truszczak opowiadali o doświadczeniach innych krajów, które stosują tę terapię, jej efektach oraz powodach, dla których wycofano się z tego typu leczenia.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: Edyta Jakubowska (specjalistka w Narodowym Centrum Badań Jądrowych), Anna Zawadzka (pracownia planowania leczenia Centrum Onkologii w Warszawie), prof. Paweł Kukołowicz (prezes Polskiego Towarzystwa Fizyki Medycznej)

Data emisji: 15.09.2015

Godzina emisji: 23.14

sm/ag

Czytaj także

Nauka w walce z nowotworami

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 10:29
- Atomistyka wyrosła z potrzeb wojskowych, ale my w instytucie przez cały czas prowadziliśmy badania jawne - mówił prof. Marek Jeżabek, dyrektor Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie-Bronowicach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyjemność, która może prowadzić do czerniaka

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2015 03:21
Na tę chorobę wiele osób zapada po wakacjach, szczególnie spędzonych na plaży. Czerniak ma 40 odmian i wcale nie musi być w kolorze czarnym. - Wczesne wykrycie jest bardzo istotne dla wyleczenia - podkreśla onkolog dr Iwona Ługowska.
rozwiń zwiń