Orzeł Biały - bogata historia Polski

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2015 12:48
Znak Orła Białego jest godłem naszego państwa od końca XIII wieku, ale tradycja przypisuje mu wcześniejsze, legendarne początki.
Audio
Herb Rzeczypospolitej Obojga Narodów za panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego na reprodukcji obrazu Jana Matejki Konstytucja 3 Maja 1791 roku
Herb Rzeczypospolitej Obojga Narodów za panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego na reprodukcji obrazu Jana Matejki "Konstytucja 3 Maja 1791 roku"Foto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Zmiany, jakich doświadczały nasze godło i herb, były niczym żywa historia państwa i narodu. W zależności od epoki Orzeł przybierał różne szaty, a ze względu na przemiany polityczne i ideowe dodawano lub odejmowano mu niektóre elementy. W herbie Rzeczypospolitej występował również w towarzystwie innych znaków.

"Z Orłem Białym przez wieki" - taki tytuł nosi otwarta stała ekspozycja w Muzeum Niepodległości w Warszawie. Jak zmieniał się ten wizerunek przez stulecia, jakim ulegał modom i modyfikacjom? O tym w rozmowie z Krzysztofem Mordyńskim, autorem scenariusza i kuratorem wystawy.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: Krzysztof Mordyński (kurator wystawy "Z Orłem Białym przez wieki")

Godzina emisji: 23.34

Data emisji: 19.09.2015

tj/mg

Czytaj także

Traktat Loewenwolda – trzy orły rozszarpują Rzeczpospolitą

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 05:40
- Trzy czarne orły obsiadły Polskę niczym kruki – mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz o przymierzu zawartym przez przyszłych zaborców w audycji "Piękny i bestia" Arkadiusza Ekierta.
rozwiń zwiń