Człowiek na granicy kultur, języków i krajów

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2015 02:05
- Coraz więcej ludzi na świecie potrafi funkcjonować dwukulturowo. Osiągnięcie i utrzymanie tego stanu nie jest łatwe, bo wymaga ciągłego treningu - mówi prof. Paweł Boski, psycholog kulturowy.
Audio
  • Prof. Paweł Boski o trudach bycia obcym (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Matka wraz z rannym synem w obozie dla imigrantów w Idomeni w Grecji
Matka wraz z rannym synem w obozie dla imigrantów w Idomeni w GrecjiFoto: EPA/NIKOS ARVANITIDIS

Według psychologa kultury prof. Pawła Boskiego sytuacja imigrantów w znacznej mierze zależy od kraju, do którego przybywają i panującej w nim sytuacji wewnętrznej. - Gdy byłem ekspatem, przyjmowano mnie z honorami jako specjalistę, ale gdy człowiek zostaje imigrantem to cały proces rozpoczyna od początku, nikt go nie wita i nie daje specjalnych forów - opowiada prekursor psychologii kulturowej w Polsce.

SERWIS SPECJALNY
uchodzcy 1200.jpg
Imigranci w Europie

Jednym z przedmiotów badań profesora jest akulturacja psychologiczna, czyli przyswajanie nowego języka, innego od ojczystego, wraz z jego kulturą. Jest to proces trudny, ale nie niemożliwy. - Efektem procesu akulturacji jest dwukulturowość człowieka. Jeśli potrafimy funkcjonować sprawnie w większości dziedzin życia prywatnego i publicznego w dwóch krajach, w dwóch językach i w dwóch kulturach, to wtedy jesteśmy osobą dwukulturową - mówi profesor.

W programie wyjaśniliśmy różnice pomiędzy emigrantem, imigrantem, ekspatem a uchodźcą. Czy akulturacja to synonim asymilacji - na to pytanie odpowiedź także w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Paweł Boski (Uniwersytet SWPS, psycholog kulturowy, prekursor tej dyscypliny w Polsce)

Data emisji: 23.09.2015

Godzina emisji: 21.37

sm/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ewagriusz z Pontu. Mnich-psycholog kontra upały

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2015 14:00
Ten chrześcijański asceta, jeden z tzw. ojców pustyni, już w IV w. zauważył związek między żarem południowych godzin a grzechem ludzkiej melancholii i rozpaczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mroczne tajemnice naszej historii na wielkim ekranie

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2015 03:27
- Nie zdążyli jeszcze naukowcy, ale powstają już filmy i są to znakomite materiały do nauki historii - uważa Andrzej Brzoza, dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych.
rozwiń zwiń