X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nowe ustalenia w sprawie rodziny Mikołaja Kopernika

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2015 11:53
Naukowiec z Torunia zakwestionował krakowskie korzenie rodu wielkiego astronoma. Jego zdaniem rodzina Koperników wywodziła się z Dolnego Śląska.
Audio
  • Prof Mikulski opowiada o nowych ustaleniach z życia Mikołaja Kopernika i jego rodziny (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
W swoim dziele O obrotach sfer niebieskich Mikołaj Kopernik przedstawił szczegółowo heliocentryczną wizję Wszechświata
W swoim dziele "O obrotach sfer niebieskich" Mikołaj Kopernik przedstawił szczegółowo heliocentryczną wizję Wszechświata Foto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna/CC-PD-Mark

To śledztwo było prawie jak rozwiązywanie zagadki kryminalnej. Ale udało się. Profesor Krzysztof Mikulski przedstawił w radiowej Jedynce nieznane fakty z dziejów rodziny Koperników. 

- Po pierwsze nieprawdą okazała się tak zwana krakowska przeszłość rodziny Koperników - mówi naukowiec. Dotychczas uważano, że przodkowie Mikołaja Kopernika przenieśli się do Torunia z Krakowa, a jeszcze wcześniej rodzina ta miała zamieszkiwać wieś "Koperniki". Stąd też niektórzy badacze wywodzili nazwisko "Kopernik". Naukowiec przyznał, że ojciec astronoma bywał w Krakowie, ale rodzina nie mieszkała w tym mieście od kilku pokoleń, jak dotychczas uważano. 

Czytaj także:
mikołajkopernik663.jpg
Mikołaj Kopernik - zagadkowy nawet po śmierci

W świetle badań prof. Mikulski ustalił, że rodzina astronoma wywodziła się raczej z Nysy, gdzie wydobywano miedź i handlowano nią. Tam miał mieszkać dziadek astronoma, a jego syn (czyli ojciec Mikołaja) miał wyjechać na krótko do Krakowa, a następnie do Gdańska i Torunia, gdzie ostatecznie osiadł i ożenił się z Barbarą Watzenrode.

W Nysie historyk dotarł do zapisków o rodzinie Koppersmed, w której występowało imię Andrzej. Dziedziczono je zazwyczaj w rodzinie. Takie imię otrzymał brat astronoma. - Imię to było rzadkie w ówczesnym Toruniu, ale ojciec astronoma mógł je nadać synowi, bo występowało w jego rodzinie - uważa prof. Mikulski.

Naukowiec zakwestionował też kolejność narodzin dzieci w rodzinie Koperników. Czy Mikołaj był najmłodszym z czwórki rodzeństwa? Czy życiorys Mikołaja Kopernika kryje jeszcze jakieś tajemnice? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Krzysztof Mikulski (historyk z UMK, autor książki "Mikołaj Kopernik. Środowisko społeczne, pochodzenie i młodość”)

Data emisji: 26.09.2015

Godzina emisji: 23.34

ag/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mikołaj Kopernik - zagadkowy nawet po śmierci

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 07:00
Dzieło Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich" było epokowe. Za epokowe uznano również odkrycie po blisko 500 latach grobu urodzonego 19 lutego 1473 astronoma.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawdziwe oblicze Kopernika. Był jak Andrzej Gołota?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 13:27
- Historia Mikołaja Kopernika składa się z samych licentia poetica - powiedział w audycji "Lato z Radiem" Artur Górski, redaktor naczelny "Focusa Śledczego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mikołaj Kopernik bazgrał po książkach?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 09:41
W książkach należących do Mikołaja Kopernika badacze odnaleźli sześć notatek zapisanych na marginesie. Teraz przez kilka miesięcy badacze będą ustalać, czy ich autorem był słynny astronom.
rozwiń zwiń