Pomysł na życie w uważności i odzieranie świata z iluzji

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2015 03:32
- "Rozmyślania" Marka Aureliusza to głęboka mądrość, która nie jest prosta i optymistyczna. Czasami odziera rzeczywistość z iluzji - mówi dr Krzysztof Łapiński, filozof.
Audio
  • Rozmowa o "Rozmyślaniach" filozofa-cesarza Marka Aureliusza (Z filozofią na ty/ Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/Unsplash

Marek Aureliusz jest zaliczany do pięciu dobrych cesarzy. Jego osoba łączyła ideał filozofa i władcy, o którym marzyła starożytność. - Pamiętajmy, że Platon chciał, by filozofowie zaczęli rządzić w państwach albo by władcy stali się filozofami. Później w tradycji zwykle występuje topos konfliktu filozofa i władcy, tzn. mądrość nie idzie w parze z władzą - opowiada dr Krzysztof Łapiński z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak dodaje gość Jedynki, Marek Aureliusz był cesarzem jak stoik, bo swój stoicyzm praktykował poprzez funkcję bycia cesarzem. - Z filozoficznym zaangażowaniem realizował swoją funkcję społeczną, czyli starał się być jak najlepszym cesarzem, poświęcać się dla kraju i imperium, by w ten sposób praktykować stoicyzm. Nie poprzez pisanie i wymyślanie nowych teorii, a za sprawą praktyki - mówi dr Łapiński.

Filozof opowiadał w audycji również o tym, dlaczego mądrość Marka Aureliusza jest trudna i na czym polega postawa stoicka.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Krzysztof Łapiński (Instytut Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 30.09.2015

Godzina emisji: 23.38

sm/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Filozof, psycholog, pragmatyk. William James łączy światy

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 03:30
- Jeśli przyjrzymy się strukturze myśli filozoficznej Williama Jamesa, to zobaczymy, że udało mu się "ufilozoficznić" psychologię, a z drugiej strony "spsychologizować" filozofię - mówi dr Katarzyna Kasia, filozof.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaskakująca cecha, która gwarantuje dobre życie

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2015 01:59
- Łagodność jest cechą człowieka silnego, mędrca, który potrafi odnieść się do świata z pewnym dystansem - mówi dr Katarzyna Kasia, filozof.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książę humanistów, który odkrył prawdziwe oblicze głupoty

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2015 05:28
- Bez Erazma z Rotterdamu i jego myśli historia Europy potoczyłaby się zupełnie inaczej - mówi dr Katarzyna Kasia, filozof.
rozwiń zwiń