Moda ZSRR, w której przeglądał się nowy naród

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2015 06:00
- Moda w ZSRR była lunetą, przez którą było widać wypaczoną i przejaskrawioną historię Związku Radzieckiego. Była ona sposobem na kształtowanie odruchów społecznych i społeczeństwa - mówi dziennikarz Andrzej Goworski.
Audio
  • Moda bolszewików od podszewki (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Mundury żołnierzy Armii Czerwonej z 1919 roku
Mundury żołnierzy Armii Czerwonej z 1919 rokuFoto: Wikipedia Commons/Jp.negre

Czarne spodenki gimnastyczne, wojskowy szynel, waciak i… srebrny lis - to symbole mody w ZSRR. W mniemaniu bolszewików moda była burżuazyjnym przeżytkiem. - Czasy były trudne, a Armia Czerwona oczekiwała na stroje, które miały spełniać najmniej funkcje estetyczne, a najbardziej praktyczne. Miało być ciepło, wygodnie i funkcjonalnie - opowiada dziennikarka Marta Panas-Goworska.

W latach 20. rosyjska ulica nosiła głównie kreacje z poprzedniego stulecia jeszcze z czasów carskich. - W pewnym momencie Rosja wyglądała jak parada łachmaniarzy - mówi dziennikarka. Jak dodaje Andrzej Goworski, w przeciwieństwie do zwykłych ludzi, wojsko trzeba było ubrać, bo był to kraj w czasie wojny.

W programie wyjaśniliśmy, jakie tajemnice kryje czapka czerwonoarmistów, dlaczego słynne skórzane czarne płaszcze siały postrach i kim była Coco Chanel bolszewickiej Rosji.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: Marta Panas-Goworska (dziennikarka), Andrzej Goworski (dziennikarz)

Data emisji: 30.09.2015

Godzina emisji: 21.37

sm/ag

 

Czytaj także

Mroczne tajemnice naszej historii na wielkim ekranie

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2015 03:27
- Nie zdążyli jeszcze naukowcy, ale powstają już filmy i są to znakomite materiały do nauki historii - uważa Andrzej Brzoza, dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksploracja jest passé - czyli archeologia XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2015 21:35
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe ustalenia w sprawie rodziny Mikołaja Kopernika

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2015 11:53
Naukowiec z Torunia zakwestionował krakowskie korzenie rodu wielkiego astronoma. Jego zdaniem rodzina Koperników wywodziła się z Dolnego Śląska.
rozwiń zwiń