X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Syn Witolda Pileckiego: nauczyłem się mówić o ojcu

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2015 11:54
Filmowi "Pilecki", który trafił ostatnio do kin, towarzyszy książka "Pilecki, śladami mojego taty". Z synem rotmistrza rozmawiają w niej twórcy: Mirosław Krzyszkowski i Bogdan Wasztyl. - Przez lata trzeba było uważać, co się mówi i do kogo - przyznał w Jedynce Andrzej Pilecki.
Audio
  • Rotmistrz Witold Pilecki jakiego nie znacie (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
W procesie  tzw. grupy Witolda rotmistrz został oskarżony o współpracę z wywiadem obcego mocarstwa i skazany na karę śmierci. Witold Pilecki został pochowany w Kwaterze na Łączce, gdzie potajemnie chowano ofiary UB, by pamięć o nich zaginęła
W procesie tzw. grupy Witolda rotmistrz został oskarżony o współpracę z wywiadem obcego mocarstwa i skazany na karę śmierci. Witold Pilecki został pochowany w Kwaterze na Łączce, gdzie potajemnie chowano ofiary UB, by pamięć o nich zaginęłaFoto: PAP/CAF/Archiwum

Rotmistrz Witold Pilecki walczył z bolszewikami w 1920 roku i bronił Polski we wrześniu 1939. Był jednym z pierwszych organizatorów konspiracji. Na ochotnika poszedł do Auschwitz, by zaświadczyć o ludobójstwie. Po ucieczce służył w AK i walczył w Powstaniu Warszawskim. Gdy upadło, trafił do Sił Zbrojnych na Zachodzie. Po powrocie do kraju dopadli go agenci UB. Polska Ludowa odpłaciła mu hańbiącym procesem, torturami i strzałem w tył głowy.

Syn rotmistrza Pileckiego ma dziś 83 lata. Wspólnie z siostrą Zofią przez wiele lat walczył o pamięć o ojcu. Dostrzegł to Instytut Pamięci Narodowej, obdarzając ich funkcją kustoszy pamięci o Witoldzie Pileckim.- Cieszę się, że doczekałem czasów, gdy wszyscy mówią o ojcu. Zwłaszcza młodzież podchwyciła idee, które szerzył i za które złożył życie. Chętnie z nią rozmawiam, bo już nauczyłem się mówić, nie mam oporów - tłumaczył syn Witolda Pileckiego.

Żołnierze Wyklęci - serwis specjalny portalu Polskiego Radia >>>

W ramach "Projektu: Pilecki" Mirosław Krzyszkowski i Bogdan Wasztyl nakręcili fabularyzowany dokument o polskim bohaterze, a w książce "Pilecki, śladami mojego taty" udokumentowali pracę nad nim oraz przeprowadzili rozmowy z synem Witolda Pileckiego. Jaki obraz rotmistrza się z nich wyłania? Zapraszamy w podróż śladami Witolda Pileckiego.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: Andrzej Pilecki (syn Witolda Pileckiego), Mirosław Krzyszkowski (reżyser filmu "Pilecki"), Bogdan Wasztyl (współscenarzysta filmu "Pilecki")

Godzina emsji: 23.36

Data emisji: 3.10.2015

tj/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak