Syn Witolda Pileckiego: nauczyłem się mówić o ojcu

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2015 11:54
Filmowi "Pilecki", który trafił ostatnio do kin, towarzyszy książka "Pilecki, śladami mojego taty". Z synem rotmistrza rozmawiają w niej twórcy: Mirosław Krzyszkowski i Bogdan Wasztyl. - Przez lata trzeba było uważać, co się mówi i do kogo - przyznał w Jedynce Andrzej Pilecki.
Audio
  • Rotmistrz Witold Pilecki jakiego nie znacie (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
W procesie  tzw. grupy Witolda rotmistrz został oskarżony o współpracę z wywiadem obcego mocarstwa i skazany na karę śmierci. Witold Pilecki został pochowany w Kwaterze na Łączce, gdzie potajemnie chowano ofiary UB, by pamięć o nich zaginęła
W procesie tzw. grupy Witolda rotmistrz został oskarżony o współpracę z wywiadem obcego mocarstwa i skazany na karę śmierci. Witold Pilecki został pochowany w Kwaterze na Łączce, gdzie potajemnie chowano ofiary UB, by pamięć o nich zaginęłaFoto: PAP/CAF/Archiwum

Rotmistrz Witold Pilecki walczył z bolszewikami w 1920 roku i bronił Polski we wrześniu 1939. Był jednym z pierwszych organizatorów konspiracji. Na ochotnika poszedł do Auschwitz, by zaświadczyć o ludobójstwie. Po ucieczce służył w AK i walczył w Powstaniu Warszawskim. Gdy upadło, trafił do Sił Zbrojnych na Zachodzie. Po powrocie do kraju dopadli go agenci UB. Polska Ludowa odpłaciła mu hańbiącym procesem, torturami i strzałem w tył głowy.

Syn rotmistrza Pileckiego ma dziś 83 lata. Wspólnie z siostrą Zofią przez wiele lat walczył o pamięć o ojcu. Dostrzegł to Instytut Pamięci Narodowej, obdarzając ich funkcją kustoszy pamięci o Witoldzie Pileckim.- Cieszę się, że doczekałem czasów, gdy wszyscy mówią o ojcu. Zwłaszcza młodzież podchwyciła idee, które szerzył i za które złożył życie. Chętnie z nią rozmawiam, bo już nauczyłem się mówić, nie mam oporów - tłumaczył syn Witolda Pileckiego.

Żołnierze Wyklęci - serwis specjalny portalu Polskiego Radia >>>

W ramach "Projektu: Pilecki" Mirosław Krzyszkowski i Bogdan Wasztyl nakręcili fabularyzowany dokument o polskim bohaterze, a w książce "Pilecki, śladami mojego taty" udokumentowali pracę nad nim oraz przeprowadzili rozmowy z synem Witolda Pileckiego. Jaki obraz rotmistrza się z nich wyłania? Zapraszamy w podróż śladami Witolda Pileckiego.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: Andrzej Pilecki (syn Witolda Pileckiego), Mirosław Krzyszkowski (reżyser filmu "Pilecki"), Bogdan Wasztyl (współscenarzysta filmu "Pilecki")

Godzina emsji: 23.36

Data emisji: 3.10.2015

tj/mg