X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Togi, birety i czapki. Moda uniwersytecka od podszewki

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2015 02:49
W pierwszych latach działalności Uniwersytetu Warszawskiego moda profesury miała wyraźny rys żołnierski. - Owe stroje nie były czymś oryginalnym, bo było to powiązane z tradycją uniwersytecką, sięgającą czasów średniowiecza - mówi historyk dr Robert Gawkowski.
Audio
  • Moda uniwersytecka od podszewki (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Stroje studentów i profesury za czasów carskich były dekretowane
Stroje studentów i profesury za czasów carskich były dekretowaneFoto: Pixabay/stevensokulski

Kilka dni temu w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się kolejna inauguracja roku akademickiego. Kolejna, ale szczególnie ważna, bo w 2016 roku UW rozpocznie obchody 200-lecia, którym patronuje radiowa Jedynka. Szczególną ciekawość do dziś budzi garderoba i wygląd profesury w pierwszych latach działalności uczelni. Najwięcej informacji na ten temat mody dostarczają obrazy. - Rektor ubrany był w ciemną togę z szafirowymi elementami i miał łańcuch rektorski. Podobnie wyglądali dziekani pierwszego królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego - opowiada gość radiowej Jedynki.

Ówcześni rektorzy i dziekani, na co zwraca uwagę historyk, mieli dwa rodzaje strojów: do pokazywania się i reprezentowania uczelni na zewnątrz oraz kontaktów z władzą, natomiast wewnątrz Uniwersytetu obowiązywała inna moda. - Świat orbity rosyjskiej preferował gradację strojów, w związku z czym mundur profesora składał się z białych spodni i niebieskiego fraku zapinanego na siedem srebrnych guzików z godłem uczelni - mówi dr Robert Gawkowski. Jak dodaje, u boku mieli oni szpadę paradną.

W audycji wyjaśniliśmy, jaki związek mają togi profesorskie z szatami duchownych, jak zmieniały się kolory uczelni oraz kiedy pojawiły się togi i birety.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: dr Robert Gawkowski (historyk, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 6.10.2015

Godzina emisji: 23.14

sm/pg

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Uniwersytet Warszawski - szkoła niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2015 14:55
Przez 200 lat swego istnienia Uniwersytet Warszawski kształcił specjalistów z różnych dziedzin nauki: chemików, fizyków, historyków, czy prawników. Warto jednak pamiętać, że ta największa uczelnia w kraju także wychowywała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od nauki do szpitala. UW w czasie II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 04:45
- W pierwszych tygodniach okupacji niemieckiej środowisko polskich naukowców miało nadzieję, że Niemcy zgodzą się na uruchomienie uczelni. Okazało się, że było to bardzo naiwne - mówi dr Robert Gawkowski, historyk.
rozwiń zwiń