X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Heweliusz - dowód na to, że Polak potrafi

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2015 05:02
- Heweliusz i projekt BRITE pokazują, że Polacy potrafią mieć największe osiągnięcia, jeśli tylko stworzy się im odpowiednie warunki - mówi prof. Sławomir Ruciński, astronom.
Audio
  • Polski podbój kosmosu (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Pierwszy polski satelita naukowy Heweliusz
Pierwszy polski satelita naukowy "Heweliusz" Foto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Lem to pierwszy polski satelita naukowy. Został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną 21 listopada 2013 roku. Drugi był Heweliusz. Oba satelity należą do międzynarodowego projektu BRITE: austriacko-kanadyjsko-polskiego. BRITE to flotylla sześciu mini satelitów, z których każdy to sześcian o boku 20 cm. - Zaproponowałem projekt obserwacji najjaśniejszych gwiazd na niebie. Są one trudne do obserwacji, ponieważ odległości pomiędzy nimi na niebie są bardzo duże - mówi prof. Sławomir Ruciński. Jak dodaje, paradoksalnie jasne gwiazdy mają gorzej dokonane pomiary niż te słabsze.

Gość radiowej Jedynki podkreśla, że BRITE pozwala na obserwację jasnych gwiazd dla całego nieba w dłuższych okresach, do pół roku. Jedynym jego ograniczeniem jest to, że może obserwować jedynie jasne gwiazdy. - Najlepszy z wszystkich satelitów w tej konstelacji to właśnie polski Heweliusz, w którym tempo przyrastania zniszczenia detektorów jest o dwie trzecie mniejsze niż w innych satelitach - mówi astronom.

W audycji rozmawialiśmy również o kierunku rozwoju badań kosmicznych i tym, czego możemy się spodziewać po wynikach projektu BRITE.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Sławomir Ruciński (człowiek, któremu Polska zawdzięcza pierwsze polskie satelity naukowe, światowej sławy polski astronom mieszkający i pracujący w Kanadzie od 1984 roku, emerytowany profesor w Department of Astronomy and Astrophysics (DAA), od 2009 roku związany z University of Toronto, prekursor budowy mini satelitów na świecie)

Data emisji: 13.10.2015

Godzina emisji: 23.14

sm/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska ruszyła do kosmicznego wyścigu

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2015 16:40
Kosmos to obszar badań naukowych, ale to tylko margines, w porównaniu do jego komercyjnego wykorzystania. Dlatego Polska stała się aktywnym członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej - tłumaczy w radiowej Jedynce dr Piotr Orleański - kierownik Laboratorium Satelitarnych Aplikacji FPGA Centrum Badań Kosmicznych PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sonda Rosetta. Czy tajemnice komety dotrą na Ziemię?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2015 02:54
- Misja sondy Rosetta jest dla cierpliwych. Ma za sobą 11 lat lotu, przebyła 6,4 mld km i miała spektakularne lądowanie - opowiada dr inż. Piotr Orleański
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosmiczna misja w piekielnych warunkach. Słońce na celowniku

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2015 01:50
Słońce było uznawane za małą i stosunkowo niewyróżniającą się gwiazdę. Jest ono jaśniejsze niż ok. 95 proc. gwiazd na Drodze Mlecznej. Wkrótce poznamy je lepiej, dzięki misji Solar Orbiter.
rozwiń zwiń