Okupacja od kuchni. Kolejki po chleb podczas bombardowań

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2015 13:30
- W ramach systemu kartkowego wprowadzonego przez Niemców, Polak mógł dostać na cały dzień pożywienie wartości 300 kalorii, czyli mniej więcej tyle ile ma kajzerka – mówi Aleksandra Zaprutko-Janicka, autorka książki "Okupacja od kuchni. Kobieca sztuka przetrwania".
Audio
  • Aleksandra Zaprutko-Janicka, autorka książki "Okupacja od kuchni. Kobieca sztuka przetrwania", opowiada o tym, co jadano, gdy nie było co jeść (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Na każdym wolnym kawałku ziemi w mieście hodowano warzywa. Ziemniaki uprawiano nawet na balkonach. Tonami do miast przemycano żywność, mimo że groziła za to śmierć na miejscu lub obóz koncentracyjny
Na każdym wolnym kawałku ziemi w mieście hodowano warzywa. Ziemniaki uprawiano nawet na balkonach. Tonami do miast przemycano żywność, mimo że groziła za to śmierć na miejscu lub obóz koncentracyjnyFoto: fragment okładki książki/ Wydawnictwo Znak Horyzont

Jak przyznaje rozmówczyni Katarzyny Jankowskiej początkowo książki kucharskie z czasów okupacji szokowały ją. Kto miał czas na ich wydawanie? – W pewnym momencie dotarło do mnie, że właśnie wtedy były one najbardziej potrzebne. Rewolucja, która dokonała się w życiu ludzi, wymusiła zmianę codziennych przyzwyczajeń – mówi Aleksandra Zaprutko-Janicka.

Kto ratował miasta przed śmiercią głodową? Jak wyglądała Wigilia podczas okupacji, co oferowały powstające w okupowanej Warszawie kawiarnie, skoro nie było kawy, herbaty ani cukru? Co jedli Powstańcy Warszawscy? Zapraszamy do wysłuchania audycji!

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: Aleksandra Zaprutko-Janicka (autorka książki "Okupacja od kuchni. Kobieca sztuka przetrwania")

Data emisji: 20.10.2015

Godzina emisji: 23.36

gs/asz

Czytaj także

Radiostacja "Błyskawica" – kawałek wolnej Polski zapisany w dźwięku

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 07:07
- Pracowaliśmy z duszą na ramieniu, ale to, że na falach eteru mówiło się o Polsce to była wielka satysfakcja. To była frajda, że się jest na tym skrawku niepodległej Polski po tych koszmarnych kilku latach okupacji - wspominał Jeremi Przybora, który był jednym ze spikerów radiostacji "Błyskawica".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gumowe czołgi i drewniane samoloty, które pomogły wyzwolić Europę

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2015 01:48
Choć byli niewidoczni, przygotowali wyzwolenie Europy. Praca wywiadów i służb specjalnych w zakresie dezinformacji pozwoliła na zmylenie Niemców w ostatnich latach II wojny światowej.
rozwiń zwiń