BUW. Tu pracował Miłosz, przemawiał Bush

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2015 09:20
W czasie II wojny światowej zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego bronili pracownicy wychodząc z białymi flagami na linię frontu. Dziś nie jest to już klasyczna wypożyczalnia książek.
Audio
  • BUW. Dzieje niezwykłej biblioteki (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego (BUW)
Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego (BUW)Foto: PAP/Wojciech Pacewicz

Kiedy w 1816 roku utworzono Królewski Uniwersytet Warszawski jego księgozbiór zasiliły zbiory biblioteki Szkoły Rycerskiej, zamkniętej w 1794 roku. - Liczyła ona zaledwie 10-11 tys. książek, a wśród nich cenne egzemplarze. W czasach oświecenia mądrze dobrany księgozbiór był dokonaniem - podkreśla historyk dr Robert Gawkowski. Wśród bibliotekarzy i podbibliotekarzy BUW byli Samuel Bogumił Linde, Joachim Lelewel, Karol Estreicher. W drugiej połowie XIX wieku księgozbiór Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego nie mieścił się w centralnym kampusie UW na Krakowskim Przedmieściu.

Czytaj także
uniwersytet warszawski studentki 1200 PAP 1927.jpg
Płeć piękna przekracza progi UW

Kilkanaście dziesięcioleci później jako woźny pracował w niej… Czesław Miłosz. W roku otwarcia nowej siedziby - 1999 - ze studencką bracią w BUW spotkał się papież Jan Paweł II, a w 2001 przemówienie wygłosił tu prezydent USA George W. Bush. 

BUW ma w swojej historii też wątek sienkiewiczowski. O tym, a także losach uniwersyteckiego księgozbioru pod czujnym okiem cenzury i plotkach, które za sprawą BUW wstrząsały warszawską ulicą opowiada historyk Uniwersytetu Warszawskiego dr Robert Gawkowski.

W 2016 roku Uniwersytet Warszawski będzie obchodził 200 urodziny. Polskie Radio patronuje temu wydarzeniu, a radiowa Jedynka przypomina dzieje największej polskiej uczelni w cyklu specjalnym "Historia z indeksem w tle".

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: dr Robert Gawkowski (historyk, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 3.11.2015

Godzina emisji: 23.14

asz/kul

Czytaj także

Sportowi pionierzy z Uniwersytetu Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2015 12:16
Trepki z kolcami, trepki z bolcami - właśnie w takim obuwiu, stosunkowo niedawno, uprawiali sport studenci stołecznego uniwersytetu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Togi, birety i czapki. Moda uniwersytecka od podszewki

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2015 02:49
W pierwszych latach działalności Uniwersytetu Warszawskiego moda profesury miała wyraźny rys żołnierski. - Owe stroje nie były czymś oryginalnym, bo było to powiązane z tradycją uniwersytecką, sięgającą czasów średniowiecza - mówi historyk dr Robert Gawkowski.
rozwiń zwiń