Czesław Wycech. Z Wilczogęb do Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2015 13:00
Ten działacz ruchu ludowego, nauczyciel, historyk, marszałek Sejmu PRL, całe życie pracował na rzecz oświaty. - Charakterystyczne w jego pracy nauczycielskiej jest to, że zawsze popadał w konflikt z duchowieństwem - opowiada dr hab. Arkadiusz Indraszczyk.
Audio
  • Życie i działalność Czesława Wycecha (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Wizyta marszałka Czesława Wycecha (C) w powiecie grójeckim. Data wydarzenia: 1968-71
Wizyta marszałka Czesława Wycecha (C) w powiecie grójeckim. Data wydarzenia: 1968-71Foto: audiovis.nac.gov.pl

Czesław Wycech urodzony w rodzinie chłopskiej, w 1926 ukończył Instytut Nauczycielski w Warszawie. Od 1918 należał do partii ludowych – PSL "Wyzwolenie", od 1931 do Stronnictwa Ludowego, od 1945 do Polskiego Stronnictwa Ludowego, od 1949 do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego – kiedy ruch ludowy nie był do końca samodzielny, a może nawet wcale nie był samodzielny. - Cóż miał Wycech wtedy robić, emigrować jak Mikołajczyk czy Korboński? On został w kraju, a skoro został, musiał iść na ścisłą współprace z komuną, bo innego wyjścia dla niego nie było. Ostatecznie to postać pozytywna, choć nie wolna od błędów- uważa red. Andrzej Sowa.

120 lat ruchu ludowego - cykl Bohaterowie Zielonego Sztandaru >>>

Dlaczego nasz bohater nie wybrał emigracji wewnętrznej? W audycji zostały wykorzystane nagrania archiwalne prezentujące wypowiedzi Czesława Wycecha.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: dr hab. Arkadiusz Indraszczyk, red. Andrzej Sowa (historycy)

Data emisji: 22.09.2015

Godzina emisji: 23.14

asz/tj

Czytaj także

Irena Kosmowska - całe życie dla wsi

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2015 11:46
Pochodziła z miasta, mogła zostać żoną i matką - z wzajemnością kochała się w kompozytorze Mieczysławie Karłowiczu. Poświęciła się jednak pracy na rzecz wsi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Bień - wicepremier, więzień na Łubiance

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2015 15:23
Droga mecenasa Adama Bienia do licznych godności w ruchu ludowym i w służbie publicznej była odmienna niż większości ludowców.
rozwiń zwiń