Dysleksja - zaburzenie, o którym wciąż mało wiemy

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2015 02:04
Dysleksję powszechnie uważa się za skutek zaniedbania w nauce czytania i pisania. - Nie wiemy, jaka jest zasadnicza przyczyna tego zaburzenia i tu leży problem - mówi psycholog prof. dr hab. Anna Grabowska.
Audio
  • Dysleksja - zaburzenie, o którym wciąż mało wiemy (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Zamiana i opuszczanie liter, niepewne tempo czytania i zgadywanie napisów to niektóre z objawów dysleksji
Zamiana i opuszczanie liter, niepewne tempo czytania i zgadywanie napisów to niektóre z objawów dysleksjiFoto: Glow Images/East News

Polscy naukowcy próbują znaleźć odpowiedź na pytanie, co leży u podłoża dysleksji, którą odkryto ponad sto lat temu. To zaburzenie dotyka niemal co dziesiątego człowieka na naszej planecie. - Nie określamy przyczyn, nie stwierdzamy, że dziecko czyta źle, bo ma określone nieprawidłowości w mózgu albo wykazuje deficyty procesów poznawczych, tylko rozpoznajemy samo czytanie. Chodzi o to, żebyśmy potrafili dysleksję zdiagnozować i powiedzieć, że u danego dziecka są pewne zaburzenia, które do niej prowadzą - opowiada profesor.

Dlaczego znacznie częściej dyslektykami są chłopcy? Z jakimi procesami hormonalnymi związane jest to zaburzenie? Jakie są rodzaje tego typu trudności? Czy dysleksję można wyleczyć? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Anna Grabowska (kierownik Pracowni Psychofizjologii Zakładu Neurofizjologii Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Nenckiego PAN w Warszawie)

Data emisji: 8.12.2015

Godzina emisji: 23.14

sm/asz

Czytaj także

Nowa metoda leczenia nowotworów mózgu

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2015 01:56
Terapia borowo-neutronowa jest stosowana w kuracjach m.in. nowotworów mózgu. - Ufamy i mamy ku temu przesłanki, że zastosowanie tej metody pozwoli poprawić wyniki leczenia - mówi prof. Paweł Kukołowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie palisz a chorujesz? Zadbaj o powietrze

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 02:26
- Warto zacząć się zastanawiać głębiej nad skutkami zanieczyszczenia powietrza. Coraz częściej ludzie pytają, dlaczego prowadząc zdrowy tryb życia zapadają na nowotwór czy zawał - mówi dr Tadeusz Zielonka.
rozwiń zwiń