Skąd się w nas bierze potrzeba świętowania?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 02:06
- Od początku w naszej cywilizacji potrzeba odpoczynku i oderwania się od codzienności była bardzo podkreślana - opowiada dr Katarzyna Kasia, filozof.
Audio
  • Co skłania nas do świętowania? (Z filozofia na Ty/ Jedynka)
Skąd się w nas bierze potrzeba świętowania?
Foto: Glow Images/East News

Jak pisał w "Historii estetyki" prof. Władysław Tatarkiewicz, żeby powstała sztuka potrzebne są wakacje i czas wolny. - Trzeba mieć przerwę od codziennej aktywności, by nasze myślenie mogło pójść nieco innym torem niż zwykle. Chodzi o to, byśmy nie musieli zastanawiać się tylko nad tym, co jest praktycznie potrzebne i gonić własny ogon, tylko byśmy mogli zrobić coś nowego, innego i kreatywnego - mówi dr Katarzyna Kasia.

Dlaczego oderwanie się codziennego rytmu dnia pozwala nam na rozwijanie twórczości? Jakie emocje pozwalają nam się wyrwać z kontekstu zwyczajności? Dlaczego w okresie świątecznym tak ważne jest skupienie się na rzeczach, które chcemy, a nie musimy robić? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Katarzyna Kasia (filozof)

Data emisji: 9.12.2015

Godzina emisji: 23.38

sm/pg

Czytaj także

Pomysł na życie w uważności i odzieranie świata z iluzji

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2015 03:32
- "Rozmyślania" Marka Aureliusza to głęboka mądrość, która nie jest prosta i optymistyczna. Czasami odziera rzeczywistość z iluzji - mówi dr Krzysztof Łapiński, filozof.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież postmodernizmu i jego filozofia jak labirynt

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 03:08
Polityka, etyka, estetyka - Jean-Francois Lyotard zajmował się zagadnieniami związanymi bezpośrednio z historią filozofii. - Przygoda z nim jest zawsze pewnego rodzaju ryzykiem, bo jego filozofia tworzy pewnego rodzaju labirynt - mówi filozof, dr Monika Murawska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pielęgnować w sobie naturalne zdziwienie?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 02:58
- Epikur napisał, że niech młodzieniec nie myśli, że na filozofowanie jest dla niego za wcześnie, bo to tak jakby powiedzieć, że na szczęście może być za wcześnie bądź za późno - mówi filozof, dr Katarzyna Kasia.
rozwiń zwiń