Pafos - raj dla turystów i archeologów

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 16:26
Od 50 lat w odkrywaniu przeszłości cypryjskiego miasta Pafos, a tym samym początków europejskiej cywilizacji, znaczące zasługi mają polscy archeolodzy.
Audio
  • Prof. Ewdoksia Papuci-Władyka i Łukasz Miszk o ekspedycji archeologicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w cypryjskim Pafos (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Pafos
PafosFoto: Colin Moss/flickr/CC

Według greckiej mitologii, to właśnie u wybrzeży Pafos z morskiej piany narodziła się Afrodyta. Rzeczywistość dorównuje mitom. Są tu wyjątkowe budynki, w tym gigantyczna willa Tezeusza składająca się ze 100 pomieszczeń, czy przypominające tkane dywany mozaiki nazywane skarbem Pafos.

- W Pafos działają dwie polskie ekspedycje archeologiczne. Ta z Uniwersytetu Warszawskiego powstała jeszcze z ramienia prof. Kazimierza Michałowskiego. Natomiast nasza ekspedycja rozpoczęła działalność w 2011 roku. O ile warszawskie badania koncentrują się na odkrywaniu rezydencjonalnej dzielnicy miasta, o tyle nasze - na odkrywaniu agory starożytnego miasta - tłumaczy prof. Ewdoksia Papuci-Władyka, kierownik Zakładu Archeologii Klasycznej w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i szef projektu "Paphos Agora Project".

O wynikach tych badań dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: prof. Ewdoksia Papuci-Władyka (kierownik Zakładu Archeologii Klasycznej w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i szef projektu "Paphos Agora Project"), Łukasz Miszk (archeolog)

Data emisji: 29.12.2015

Godzina emisji: 23.12

pg/ag

Czytaj także

Skarby odzyskane ze szwedzkiego potopu

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2015 15:47
Od 2009 roku naukowcy prowadzą w Wiśle poszukiwania skarbów, które Szwedzi chcieli wywieźć z Polski. Znaleziono już wiele cennych rzeczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksploracja jest passé - czyli archeologia XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2015 21:35
rozwiń zwiń